Wypadanie włosów po porodzie

0
926

Okres ciąży oraz po jej rozwiązaniu to cudowny czas. Wówczas stajemy się rodzicami i bierzemy odpowiedzialność za drugiego człowieka. To również okres kiedy hormony buzują co bezpośrednio przekłada się na stan i kondycję włosów, paznokci, skóry i ogólnego samopoczucia. Jak wiec radzić sobie z wypadaniem włosów? Co robić by nasza czupryna wróciła do stanu przed macierzyństwem?
Przez dziewięć miesięcy ciąży zdążyłaś się przyzwyczaić, że twoje włosy są gęste i lśniące. Dlatego gdy po porodzie nagle zaczynają wypadać, wpadasz w panikę. Niepotrzebnie, bo wypadanie włosów po ciąży to zjawisko normalne i wkrótce minie. Ten problem ma każda młoda mama. Około trzeciego miesiąca po urodzeniu dziecka włosy zaczynają wypadać. U niektórych kobiet proces wypadania włosów trwa krótko i nie jest specjalnie dokuczliwy. Innym włosy wypadają garściami.
Każdy włos na naszej skórze głowy ma swój cykl, który trwa od kilku tygodni do kilku lat. Podczas ciąży włosy za sprawa estrogenu nie przechodzą w płynny sposób do faz wypadania, co skutkuje tym, że przez 9 miesięcy włosy ciężarnym kobietom po prostu nie wypadają. Po rozwiązaniu i upłynięciu około 3-4 miesięcy poziom hormonów gwałtownie spada. Co bezpośrednio wpływa na mieszki i cebulki włosów, które wypadają. I to tylko nam się wydaje, że w nadmiernej ilości. One po prostu nadrabiają „stracony czas”.
Łysienie poporodowe to problem hormonalny i musi przez to przejść każda młoda mama. Nie bój się, że zostaniesz łysa. Na głowie mamy średnio 100–150 tys. włosów i nawet jeśli stracisz ich jedną trzecią, różnica nie będzie widoczna. Problem zniknie sam 6–9 miesięcy po porodzie, bo wtedy cichnie burza hormonalna.
Potrwa to trochę dłużej, jeśli karmisz piersią, bo wtedy w organizmie jest wyższe stężenie prolaktyny – hormonu, którego zbyt duża ilość też jest przyczyną wypadania włosów. Warto wiedzieć, że stres nasila produkcję prolaktyny nawet u kobiet, które nie karmią piersią – dlatego okres wypadania włosów trwa dłużej także u kobiet cierpiących na depresję poporodową.
Dla poprawy kondycji włosów i dla lepszego samopoczucia warto próbować wzmocnić włosy. Tym bardziej że teraz, po zimie, są one i tak osłabione. Duże znaczenie dla ich wyglądu ma odpowiednia dieta, bogata w mikro- i makroelementy oraz witaminy z grupy B. Szczególnie cenne są ryby, jaja i owoce morza zawierające cynk, miedź i żelazo, a także razowe pieczywo i makarony, gruboziarnista kasza, niełuskany ryż – bogate w witaminę B.
Warto zainwestować również w szampon i odżywkę wzmacniające osłabione włosy. Podczas mycia głowy masuj szamponem włosy przez dwie, trzy minuty, aby składniki odżywcze zdążyły wniknąć w łodygę włosa. Po myciu koniecznie nałóż odżywkę. Jeśli po jej spłukaniu włosy są splątane i trudno się rozczesują, możesz wmasować w nie balsam wygładzający. Raz, dwa razy w tygodniu warto nałożyć maseczkę odżywczą.
Gdy już wmasujesz ją w mokre włosy, owiń głowę ciepłym ręcznikiem i pozostaw go na kwadrans. Skuteczną, choć długoterminową kuracją są ampułki wzmacniające włosy i odżywiające cebulki. Trzeba je co 2–3 dni wcierać w skórę głowy, a pełna kuracja trwa trzy miesiące. Jeśli nie karmisz piersią, możesz dodatkowo łykać preparaty witaminowo-mineralne. Zawierają one kompleksy witamin i składników mineralnych wzmacniających włosy, a przy okazji także skórę i paznokcie. Nie kupuj ich jednak, jeśli stosujesz już jakieś preparaty dla młodych mam, by przypadkowo nie przedawkować witamin.
Możesz również zastosować sprawdzone, babcine metody na wypadanie włosów. Maseczka z oleju rycynowego albo wzmacniający kompres z soku z czarnej rzodkwi – warto je stosować raz w tygodniu. Olej rycynowy podgrzej i wetrzyj w skórę głowy. Spłucz po dwóch godzinach i umyj głowę szamponem. Kompres z czarnej rzodkwi jest bardziej skomplikowany. Kilka rzodkwi zetrzyj na tarce i wyciśnij przez gazę. Możesz wykorzystać sokowirówkę, ale potem będzie trudno ją domyć. Sok wetrzyj w skórę głowy, a potem owiń ją ręcznikiem. Trzymaj dwie godziny, a najlepiej przez noc. Pomogą ci także zioła, np. płukanka ze skrzypu polnego, która zawiera krzemionkę zapobiegającą łamaniu się końcówek.

englishmyway.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here