Zapalenie korzonków – jak leczyć i zapobiegać?

0
2755

Dowiedz się, jak można zapobiegać zapaleniu korzonków i jak z nim walczyć.

 

Zapalenie korzonków zaliczyć można do przypadłości, które mogą dotknąć każdego z nas i kiedy to nastąpi, to niestety trzeba liczyć się z tym, że tak szybko nie odpuści. Paraliżujący ból pleców bywa tak dokuczliwy, że może przykuć do łóżka i skutecznie uniemożliwić normalne funkcjonowanie. Po czym więc rozpoznać, że mamy do czynienia z zapaleniem korzonków? Czy jest jakiś sposób, by się go pozbyć? Koniecznie zapoznaj się z artykułem, bo znajdziesz w nim przydatne wskazówki!

 

Przyczyny i objawy zapalenia korzonków nerwowych

 

Zapalenie korzonków, zwane także rwą kulszową, może zostać spowodowane przez wiele różnego typu czynników. Za najczęstsze przyczyny przyjmuje się urazy, zwyrodnienia kręgosłupa oraz wszelkiego typu zmiany zachodzące w nim. Uszkodzenie dysku, sprowokowane na przykład uniesieniem sporego ciężaru, od razu uzewnętrzni się przeszywającym bólem pleców. Jednak zapalenie korzonków może pojawić się w następstwie zbyt intensywnego wysiłku fizycznego oraz złych nawyków. Na pewno ból może pojawić się, jeśli narazimy okolice krzyża i bioder na wpływ wiatru oraz niskiej temperatury. Również utrzymywanie nieprawidłowej postawy kręgosłupa da o sobie znaki.

Zapalenie korzonków,Po czym można poznać zapalenie korzonków? Po wystąpieniu bardzo silnego bólu w dwóch partiach pleców. Przede wszystkim ból obejmować może okolice barku i łopatek, najczęściej daje o sobie znak przy nagłym ruchu głową lub po dłuższym siedzeniu w złej pozycji na niewyprofilowanym fotelu. Ból w drugiej, tym razem dolnej partii pleców kojarzony jest instynktownie z zapaleniem korzonków i charakteryzuje się większą przenikliwością. Zastanawiasz się, jak w takim razie bolą korzonki? Nie jest to miłe odczucie, w czasie ich ataku ciężko się wyprostować i nawet najprostszy ruch może sprawić ogromną trudność i spowodować ogromną falę bólu. Co więcej, często promieniuje on na inne partie ciała, w tym na przykład w kierunku nóg i pośladków, więc chodzenie w tym przypadkach graniczy z cudem.

 

Jak leczy się korzonki?

 

Jeśli wystąpi u Ciebie ból korzonków i chciałbyś się skutecznie z nim uporać, to powinieneś jak najszybciej skorzystać z pomocy lekarza. Aby zdiagnozować uraz, zleci badania i szybko ustali, jaka jest przyczyna bólu. Pod żadnym pozorem nie zwlekaj z wizytą, objawy raczej same nie ustąpią, a tylko możesz pogorszyć swój stan. Pamiętaj też, że leczenie korzonków jest długotrwałym procesem i jego skuteczność zależy od prawidłowo postawionej diagnozy oraz od zastosowania się do zaleceń lekarza. Leczenie zapalenia korzonków może być różnorakie, lekarz dobierze je w zależności od przyczyny bólu. Może będą potrzebne zabiegi fizykoterapeutyczne, dzięki którym można zatrzymać zmiany stawowe kręgosłupa. Lekarz może także zalecić zażywanie antybiotyków. Zarówno leczenie farmaceutyczne, jak  i rehabilitacja z reguły są nieodzowne, w trudniejszych przypadkach prawdopodobne są zabiegi chirurgiczne.

Czy można coś robić samemu, jeśli zauważy się symptomy korzonków nerwowych, by poczuć się lepiej jeszcze zanim udamy się do lekarza? Na pewno warto by było rozgrzać obolałe miejsce. Ulgę można odczuć po zastosowaniu termoforu, ciepłego koca oraz maści rozgrzewającej. Dzięki temu mięśnie się rozluźnią, a ból osłabnie i nie będzie już tak dokuczliwy. Co więcej, jeśli symptomy zapalenia korzonków nie krępują Twoich ruchów i nie przeszkadzają Ci w funkcjonowaniu, możesz skorzystać z pasa ortopedycznego, który nosi się na plecach. Rozgrzejesz w ten sposób bolące miejsce, a wykonywanie codziennych czynności nie będzie Ci sprawiało trudności.

Profilaktyka przy zapaleniu korzonków

 

Jak mówi stare porzekadło, zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć i jest w tym wiele racji również w przypadku zapalenia korzonków nerwowych. W przeważającej ilości przypadków przed bólem powiązanym z rwą kulszową można się uchronić. Wszystko zależy od tego, jak zadbasz o swój kręgosłup. Jeśli odpowiednio wcześnie zaczniesz wyrabiać zdrowe nawyki, to zapewnisz sobie najlepszą i niezastąpioną pomoc w wyrabianiu odpowiedniej postawy.

Jak możesz to zrobić? Nie jest to takie trudne, jak by się mogło wydawać. Mięśnie pleców możesz z powodzeniem wzmocnić, chociażby za pomocą ćwiczeń aerobowych oraz zajęć na basenie. Niewiele jest aktywności, które mogą poprawić stan kręgosłupa w równie błyskawicznym i skutecznym tempie co pływanie, więc warto je włączyć do swojej codzienności. Pomocą w profilaktyce zapalenia korzonków jest również zatroszczenie się o dobrze wyprofilowany fotel do pracy, jak również twardy materac do snu. Postaraj się zasypiać w pozycji prostej, a po głowę kładź płaską poduszkę. Na kręgosłup także dobrze wpływa leżenie na brzuchu oraz z lekko uniesionymi nogami. Trzeba także pamiętać o adekwatnym dobieraniu garderoby do warunków atmosferycznych, by nie doprowadzić do przeziębienia okolic krzyża i lędźwi.

 

Nie każdy sport będzie pomocny!

Aktywność fizyczna jest utożsamiana z zachowaniem dobrej formy oraz zdrowego organizmu, jednak nie każdy sport może nam to zagwarantować. Jeśli u kogoś występują problemy z kręgosłupem, warto unikać sportów obciążających stawy np. biegania.

 

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here