Zespół cieśni nadgarstka – przyczyny, objawy, operacja i rehabilitacja

0
1434

Czym jest zespół cieśni nadgarstka?

Zespół cieśni nadgarstka jest chorobą cywilizacyjną dotykającą coraz większą ilość współczesnej populacji. Najczęściej do powstania tego schorzenia doprowadza monotonna praca dłońmi w tej samej pozycji (palcami w dół). Większość ludzi pracuje w ten sposób korzystając z klawiatury. Nie jest to jednak główna przyczyna, a główny zapalnik. Otóż z anatomicznego punktu widzenia zespół cieśni nadgarstka to choroba, w której dochodzi do silnego ucisku nerwu pośrodkowego, przechodzącego przez kanał nadgarstka. Spowodować to może szereg różnych chorób takich jak niedoczynność tarczycy, cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów czy zwyrodnienie rąk. Tym chorobom towarzyszy często miejscowa opuchlizna, a to w połączeniu z powtarzalnością ruchów jest prosta receptą na nabycie się cieśni nadgarstka.

 

Charakterystyka schorzenia ….

cieśni nadgarstkaJest to schorzenie ciągnące za sobą wiele bardzo uciążliwych objawów w zależności od rozwoju choroby. W pierwszym stadium cieśni nadgarstka zazwyczaj mamy do czynienia z drętwieniem większości dłoni. Konkretnie dotyczy to kciuka, palca wskazującego i palca środkowego. Zdarza się również by do odczuwalnych objawów dołączył palec serdeczny ale tylko w części.  Z czasem do drętwienia dochodzi mrowienie i uczucie cierpnięcia. Ważnym alarmem dla nas od organizmu jest budzenie się w nocy wywołane nasileniem się tych objawów. Otóż gdy ból przerywa sen jest to znak, że choroba osiągnęła wyższe stadium. Na szczęście do tego momentu schorzenie może okazać się tymczasowe i choć objawy są bardzo dokuczliwe i przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu, to mogą jeszcze samoistnie ustąpić. Jednak gdy choroba rozwija się coraz bardziej, a jej właściciel nie zważa na objawy i nadal prowadzi ten sam tryb życia, to dochodzi pieczenie w okolicach dłoni i przedramienia oraz bolesne skurcze. W zaawansowanym stadium cieśni nadgarstka dochodzi do częściowego zaniku mięśni czego najpopularniejszym objawem jest tracenie czucia i upuszczanie przedmiotów. Ma to miejsce gdyż zanikające mięśnia mają ogromny wpływ na moc uchwytu.

 

Uciążliwość schorzenia kanału nadgarstka

Skoro schorzenie kanału nadgarstka jest tak uciążliwe, a jego objawy mocno zaburzają codzienny tryb życia, to czy można temu zaradzić? Otóż tak! Większość ludzi nie może zmienić trybu pracy siedzącej i przy komputerze, jednak mają wpływ na to co robią już po pracy. Jak w większości przypadków chorób cywilizacyjnych, najlepszym i najskuteczniejszym sposobem na zapobieganie im jest prowadzenie zdrowego trybu życia. Otyłość jest również przyczyną powstawania tej choroby dlatego zapobieganie jej jest priorytetowe w próbie uniknięcia schorzenia nadgarstka. Dużo ruchu (najlepiej dotyczącego całego ciała) i zdrowa dieta wspomogą nasze ciało w walce z chorobami przyspieszającymi rozwój cieśni nadgarstka. Ważne jest dobre zorganizowanie miejsca pracy.  Fachowym określeniem na zachowanie wszelkich dobrych dla zdrowia odległości od monitora i klawiatury jest ergonomiczne miejsce pracy. Ułożenie naszych dłoni względem klawiatury, na której pracujemy jest ściśle określone w odpowiednich do tego przepisach. Dobrze jest też w  trakcie pracy zrobić sobie małą przerwę na rozmasowanie dłoni, rozciągnięcie ich i zmienienie ich pozycji. Należy zwrócić uwagę na to jak spędzamy czas przy komputerze nie tylko w miejscu pracy. Często spędzamy długie godziny pisząc wiadomości w bardzo niekorzystnych pozycjach, skazując nasze dłonie na chorobliwe nawyki. Miejmy świadomość, że w większości to nasze własne przyzwyczajenia i niedopatrzenia sprawiają, że dołączamy do grona chorych. Są jednak sytuacje, w których nie do końca mamy wpływ na nasz stan zdrowia. Co jeśli dotyczą nas choroby cywilizacyjne (cukrzyca, niedoczynność tarczycy, reumatoidalne zapalenie stawów i tym podobne), stanowiące duże zagrożenie dla kanału nadgarstka? W takich przypadkach ważne jest by przyłożyć szczególną uwagę do ich leczenia. Regularne wizyty u lekarzy specjalistów i przyjmowanie odpowiednich dawek wskazanych leków, jest kluczowe do nie nabywanie się kolejnych nowych chorób powiązanych takich jak zespół cieśni nadgarstka.

 

Znajomość schorzenia

Znając już specyfikę tego schorzenia jak i sposoby jego zapobiegania, nadszedł czas by przypatrzeć się kwestii leczenia. Jeśli wystąpiły obawy cieśni nadgarstka należy udać się z tym do lekarza. Na doraźne pozbycie się bólu często wystarczy zaprzestać chwilowo wykonywania czynności sprawiających ból i nałożenie sobie zimnego okładu. Po konsultacji z lekarzem zazwyczaj kolejnym krokiem w leczeniu jest przyjmowanie leków przeciwzapalnych (ważne jest by nie zawierały one steroidów) i zakładanie usztywniacza na rękę na noc. Dobrze jest zapytać lekarza o możliwość rehabilitacji, jeśli choroba uniemożliwia nam codzienne funkcjonowanie. Jeśli nie zaniedbamy pierwszych objawów i zespół cieśni nadgarstka nie zdążył się bardzo rozwinąć, to wszystkie podjęte w ten sposób kroki powinny wystarczyć. Tylko w bardzo zaawansowanym stadium choroby dochodzi do potrzeby wykonania operacji. Choć jest to radykalne rozwiązanie, to w niektórych przypadkach konieczne by pozbyć się choroby. Najzdrowszym podejściem jest dbanie o siebie i swoje ciało oraz nie ignorowanie żadnych sygnałów, które nam daje.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here