Zespół suchego oka – jak leczyć, by sobie nie zaszkodzić?

0
2505

Zespół suchego oka jest bardzo nieprzyjemną dolegliwością, która objawia się pieczeniem, swędzeniem, uczuciem obecności ciała obcego albo piasku pod powiekami i suchością oka. Jak radzić sobie z tymi nieprzyjemnymi objawami i jak leczyć suchość oka, aby nie zaszkodzić sobie jeszcze bardziej?

Przyczyna objawów zespołu suchego oka leży w niedostatecznej jakości albo ilości filmu łzowego, który pokrywa rogówkę. Wiąże się to z uczuciem suchości albo, przeciwnie – w niektórych wypadkach może powodować również nadmierne łzawienie. Warto wiedzieć, jakie leki i działania stosować, aby nie pogorszyć dodatkowo kondycji oczu.

Krople do oczu bez konserwantów

Najszybciej możesz spodziewać się ulgi po zakropleniu oczu specjalistycznym preparatem. Warto, aby miał on skład jak najbardziej zbliżony do naturalnych wydzielin oka. Powinny być to krople do oczu bez konserwantów, zawierające na przykład kwas hialuronowy. Konserwanty zawarte w kroplach do oczu co prawda przedłużają termin ich przydatności do spożycia, ale mogą dodatkowo podrażniać wysuszoną i wrażliwą powierzchnię rogówki. Podobnie może się stać, jeśli użyjesz kropli na zaczerwienione oczy.

W niektórych przypadkach pomóc może także przemywanie oczu zwykłą solą fizjologiczną. Zadziała ona o wiele lepiej, niż woda, która może wypłukać resztki filmu łzowego i całkiem pozbawić oko ochrony. Najlepiej korzystać ze środków takich, jak specjalistyczne żele, krople do oczu bez konserwantów oraz sztuczne łzy.

Unikaj podrażnień

Jeśli chcesz cieszyć się zdrowymi oczami, musisz za wszelką cenę unikać czynników, które je podrażniają. Jak najczęściej wietrz pomieszczenia. Pozbądź się z otoczenia wszelkich siedlisk pyłu i kurzu. Pij bardzo dużo wody i unikaj odwodnienia. Pamiętaj, że kawa, mocna czarna herbata, napoje energetyczne oraz alkohol odwadniają, a zatem po ich spożyciu warto uzupełnić płyny dodatkową porcją wody.

Wysypiaj się, nierzadko bowiem uczucie obecności piasku pod oczami jest efektem zbyt małej ilości przespanych godzin. Do diety włącz produkty bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3, które działają bardzo korzystnie na kondycję wzroku i pomogą zachować odpowiednie nawilżenie oka.

Zmodyfikuj tryb życia

Wyeliminuj w miarę możliwości te czynniki, które niekorzystnie wpływają na stan twojego wzroku. Jeśli masz pracę biurową i jesteś zmuszony spędzać kilka godzin dziennie przed komputerem, pamiętaj o tym aby robić sobie kilkuminutowe przerwy co najmniej raz na godzinę. Po pracy relaksuj się, uprawiając sporty albo spacerując na świeżym powietrzu. Unikaj wielogodzinnego wpatrywania się w ekran smartfonu, tabletu lub telewizora. Znajdź taki sposób spędzania czasu poza pracą, który nie nadwyręża wzroku i nie wpływa niekorzystnie na nawilżenie rogówki.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here