Domy szkieletowe – fakty i mity

0
1663

Z nie do końca wiadomych przyczyn domy szkieletowe przez wiele lat wzbudzały w inwestorach dość mieszane uczucia, oparte jednak przede wszystkim na niechęci. W związku z tymi niezbyt pochlebnymi opiniami, znaczna część osób planująca budowę domu wybrała te murowane, zamiast drewnianych szkieletowych, które w rzeczywistości mają więcej zalet, niż można by było przypuszczać.

Domy szkieletowe są fatalnej jakości?

Główny zarzut dotyczący domów szkieletowych dotyczy ich słabej jakości. Poniekąd jest to prawda, jednak słabe są tylko te domy, które powstały na początku lat 90 ubiegłego wieku. Wówczas nie było swobodnego dostępu do wysokiej jakości materiałów, a ponadto wielu ekipom budowlanym brakowało doświadczenia, dlatego też powstające wówczas domy szkieletowe nie były zbyt wysokiej jakości.

Dziś już sytuacja wygląda zupełnie inaczej, gdyż dostęp do dobrej jakości drewna oraz preparatów impregnujących jest znacznie łatwiejszy niż lata wstecz. Dlatego też obecnie powstające domy szkieletowe są wysokiej jakości, trwałe i odporne na działanie wielu czynników atmosferycznych. Tu poza gatunkiem drewna, kluczową kwestią dla trwałości domów szkieletowych jest dobre wysuszenie tego materiału, odpowiednie ostruganie oraz obecność gęstych słoi.

Problemy polskich fachowców i szybka utrata ciepła l

Krąży również mit, że domy bez działki, czyli drewniane domy szkieletowe nie stanowią jednej ze specjalizacji polskich fachowców, czyli mówiąc wprost nie mają oni pojęcia o ich budowie. To dość kontrowersyjna kwestia, bowiem można powiedzieć również, że nie znają się na budowie domów murowanych. Tak naprawdę dobra ekipa budowlana skupia się na dokształcaniu się w zakresie nowoczesnych technologii, jest na bieżąco z pojawiającymi się na rynku materiałami, a co za tym idzie po odpowiednim przygotowaniu będzie w stanie zbudować dom, niezależnie od wybranej przez klienta technologii. Tu tak naprawdę sekret tkwi w wyborze dobrej ekipy budowlanej, a nie skupianiu się na założeniu, że w Polsce nie można znaleźć fachowców znających się na budowie domów szkieletowych.

Wiele osób również błędnie twierdzi, że domy bez działki, takie jak domy szkieletowe, nie nadają się do całorocznego zamieszkiwania, przede wszystkim dlatego, że bardzo szybko tracą ciepło. Ta kwestia jest akurat prawdą, jednak bardzo często powtarzając to stwierdzeniem ludzie zapominają dodać również tego, że domy szkieletowe w przeciwieństwie do wszystkich innych typów bardzo szybko się nagrzewają. Dlatego też w przypadku takich domów sezon grzewczy niekiedy jest zdecydowanie tańszy niż w tych klasycznych domach, wyposażony w identyczny system ogrzewania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here