Gliwickie atrakcje: ratusz

0
1050

Są jednym z najstarszych i najpiękniejszych miast, jakimi może się pochwalić Górny Śląsk. Wycieczki śladem historii po terenie Gliwic każdemu z nas sprawią wiele radości – szczególnie w chwili, gdy głównym celem naszej wyprawy stanie się kontakt z ciekawymi zabytkami. Jakimi perełkami dawnego budownictwa zachwycą nas Gliwice?

Wśród wielu cennych zabytków architektury, z których tak dumne są Gliwice, znajduje się tutejszy ratusz. Jest to jedna z najsłynniejszych i najciekawszych siedzib władz miejskich, z jakimi można się spotkać w trakcie wędrówek po terenie Górnego Śląska. Dlaczego warto tej budowli poświęcić nieco więcej uwagi? Powodów jest wiele. Ratusz w Gliwicach przyciąga i swą formą, i ciekawą historią. Wiadomo, że już w XV wieku na gliwickim rynku stał ratusz, który w początkach XIX stulecia zyskał obecną, klasycystyczną formę. Obecny wygląd tej budowli to zasługa prac przeprowadzonych tu w połowie XX wieku. Postarano się wówczas zachować cechy klasycystyczne, tak, by gliwicka siedziba władz miejskich wciąż mogła urzekać swym historycznym charakterem.

Wycieczki po Górnym Śląsku każdemu z nas mogą dostarczyć wiele radości. Ta kraina, kojarzona głównie z ciężkim przemysłem oraz z zabytkami techniki, kusi ciekawymi budowlami. Jedną z perełek architektury, której warto poświecić swój czas, jest gliwicki ratusz. Warto o tym pamiętać, i w trakcie zwiedzania Gliwic przyjrzeć się tej budowli dokładniej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here