Środki na alergie bez recepty to krople do oczu, doustne pastylki, kapsułki, pastylki musujące, aerozole, żele, krople, maści, a również mydła oraz szampony. Mnogość antyalergicznych środków powoduje, iż niejednemu alergikowi może się zawrócić w głowie. Środki na nadwrażliwość bez recepty to zwłaszcza środki antyhistaminowe, których zadaniem jest hamowanie działania histaminy – substancji odpowiedzialnej za występowanie symptomów nadwrażliwości.
Zanim natomiast przejdziemy do tematu leczenia nadwrażliwości, warto wiedzieć, lub tak właściwie jest alergia.
Alergia – definicja
Alergia jest niewłaściwą odpowiedź układu immunologicznego człowieka na alergeny, które dość licznie są w miejscu. Przypadłość ta uznawana jest zbyt niejednokrotnie będącą we tym świecie. U zdrowych osób alergeny nie wywołują żadnych symptomów ani uczulenia. System immunologiczny ważny jest za kontrolowanie, lub obce cząstki potrafią niekorzystnie wpłynąć na zdrowie oraz podejmuje możliwe działania, by chronić organizm.
Alergia – leczenie
Niemożliwe jest całkowite wyleczenie alergii, zazwyczaj jest ona do końca życia, czasem tylko sygnały potrafią ulec wygaszeniu. W sytuacji nasilenia symptomów wprowadzane jest leczenie farmakologiczne, a chorym poleca się unikanie kontaktu z alergenami (istotne, by pacjent jak wiele wiedział o swojej dolegliwości, wtedy można uniknąć sytuacji niepotrzebnego narażenia na związek z substancją uczulającą). Że w wypadku uczulenia na pyłki roślin unikanie alergenu jest zdecydowanie utrudnione. W celu wyleczenia alergii wykorzystuje się immunoterapię swoistą. Odczulanie to mechanizm stosowania szczepionek zawierających alergen w schemacie wzrastającego stężenia. Odczulanie jest na celu przede wszystkim zniesienie reakcji pacjenta na alergen i zapobieganie rozwinięcia astmy oskrzelowej.
Środki przeciwhistaminowe:
1. łagodzą palenie oraz świerzbienie nosa, hamują odruch kichania (np. Otrivin Allergy),
2. Zmniejszają łzawienie oczu (np. Vividrin),
3. Łagodzą obrzęk błony śluzowej gardła (np. Zyrtec, Allertec).
Alergie skórne – charakterystyczne formy leczenia
Jedną z bardzo popularnych oznak uczulenia objawiającego się na skórze jest pokrzywka. Choroba ta jest dużo łatwa do zdiagnozowania i weryfikacji, ponieważ charakteryzuje się powstawaniem specyficznych bąbli w kolorze bieli czy różu. Zmiany te występują szybko po kontakcie z alergenem oraz kierują się na ciele osoby uczulonej od kilku sekund do kilkunastu godzin. Etiologie powstawania podobnych reakcji uczuleniowych na skórze potrafią być rozmaite – uczulenie jest bowiem kwestią indywidualną oraz uzależnioną od predyspozycji konkretnego organizmu. W nawiązaniu do podejmowanych leków terapeutycznych w pokrzywce, warto wspomnieć, iż wielki wkład w jej tworzeniu i kierowaniu się na skórze ma histamina . Jest to związek, uwalniający się po kontakcie z alergenem oraz odpowiedzialny za pojawianie się uczuleniowych symptomów klinicznych, pomiędzy innymi zmian skórnych. Z tego powodu leczenie pokrzywki powszechnie składa się na wdrożeniu preparatów, cechujących się działaniem przeciwhistaminowym.