Jak sadzić pomidory?

0
1230

Pomidor – niezwykle popularne, smaczne warzywo, które ma powszechne zastosowanie w kuchni polskiej i w kuchniach wielu innych narodów. Jest to głównie zasługa wyjątkowego smaku tego warzywa, ale nie bez znaczenia jest również jago wartość pokarmowa. Pomidor jest niskokaloryczny i zawiera szereg minerałów oraz witamin. Spośród wszystkich tych składników na szczególną uwagę zasługuje likopen, którego antyrakowe działanie jest potwierdzone licznymi badaniami naukowymi.
Jeśli mamy do dyspozycji kawałek ogródka przydomowego, działkę za miastem lub choćby balkon, to warto wyhodować własne okazy pomidorów. Hodowli tego warzywa sprzyja nam od pewnego czasu ocieplający się klimat – pomidory są ciepłolubne i lubią dużo światła słonecznego.
Jak sadzić pomidory, aby zagwarantować im jak najlepsze warunki wzrostu?
Wszystko zależy od miejsca i gatunku, który wybieramy. Jednak pewne cechy są wspólne dla wszystkich hodowli:
Stanowisko.
Pomidory wymagają miejsca nasłonecznionego i zacisznego. Na balkonie donicę czy skrzynię musimy postawić tak, aby wiatr i przeciąg nie zakłócały wegetacji. W ogrodzie szukamy miejsca z dala od upraw ziemniaków – są z tej samej rodziny i stanowią zagrożenie jeśli chodzi o choroby, głownie wywołane przez grzyby. Najczęściej jednak pomidory sadzi się pod osłonami foliowymi lub w szklarniach.
Termin.
Pod osłonami można sadzić rośliny już w kwietniu. W uprawach odkrytych najlepszym terminem jest połowa maja, po tak zwanych zimnych ogrodnikach i Zośce.
Sadzonki.
Najlepiej zaopatrzyć się w sadzonki wyhodowane przez ogrodników i sprzedawane w specjalistycznych sklepach lub na targowiskach. Można również zakupić nasiona i samemu wyhodować swoje sadzonki. Wysiane w lutym – marcu rośliny należy przepikować do oddzielnych doniczek, gdy mają po około 2-3 cm, a następnie podlewać i zasilać aż do terminu wysadzenia. Kilka dni przed przeniesieniem roślin na stałe miejsce powinno się je hartować, czyli wynosić na powietrze i słońce.

Sadzenie pomidorów i późniejsze zabiegi pielęgnacyjne nie są trudne i nie wymagają specjalistycznej wiedzy ogrodniczej. Każdy ma szanse na wyhodowanie wspaniałych okazów rośliny, która obdarzy nas bogatym plonem.

stazmalzenski.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak otworzyć piwo
Następny artykułUrodziny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here