Kandydoza pochwy i sromu – objawy, przyczyny i leczenie

0
2086

Grzybica pochwy ma najczęściej następujące objawy: świąd pochwy, swędzenie warg sromowych, upławy z pochwy oraz pieczenie pochwy. Z tą dolegliwością należy zwrócić się do lekarza ginekologa, który wykona badania i przepisze odpowiednie leki. Najczęściej podaje się leki na grzybicę pochwy, które są w stanie szybko usunąć objawy.

Kandydoza to schorzenie, którego nie można pozostawić bez leczenia. Jeśli tylko pojawią się niepokojące objawy, np. świąd okolic intymnych, to należy od razu zgłosić się do specjalisty. Przyczyny tej choroby mogą być różne, a leczenie polega na przyjmowaniu leków doustnych lub dopochwowych.

Grzybica pochwy i sromu – objawy

Zazwyczaj pierwszym objawem jest świąd okolic intymnych oraz pieczenie pochwy. Takie zapalenie pochwy zazwyczaj objawia się również zaczerwienieniem okolic objętych stanem zapalnym. Inne objawy to białe i grudkowate upławy, suchość pochwy, obrzęk i ból warg sromowych, a do tego dochodzi również pieczenie pochwy i ból podczas stosunku. W początkowym stadium, gdy tylko zauważymy pierwsze objawy warto sięgnąć po krem do stosowania miejscowego np. Clotrimazolum oraz zapisać się na wizytę do lekarza.  

Jakie są przyczyny grzybicy?

Kandydoza to infekcja grzybicza pochwy, której przyczyną są grzyby z rodzaju Candida, które nazywa się również drożdżakami. Najczęściej są to grzyby Candida albicans. Wpływ na zachorowalność ma również fakt, że do choroby szybciej dochodzi podczas zmiany pH z wydzieliny pochwy – wtedy mikroorganizmy mogą się swobodnie namnażać. Są też czynniki ryzyka, które wpływają na świąd okolic intymnych, np. czynniki fizjologiczne, które są związane ze zwyczajami życia codziennego, ale też mogą mieć na to wpływ choroby współistniejące.

Leczenie grzybicy pochwy 

Drożdżyca pochwy jest leczona za pomocą leków przeciwgrzybiczych, a są to leki na grzybicę pochwy. Ginekolog przepisuje preparaty, które najczęściej mają postać globulek lub tabletek dopochwowych, a także maści, którymi smaruje się okolice sromu. Czasami konieczne może być także leczenie doustne – wtedy leki na grzybicę przyjmuje się w postaci tabletek albo drażetek. Czas leczenia zależy od zaawansowania choroby, a także od indywidualnych okoliczności towarzyszących. Upławy z pochwy, świąd z pochwy czy też pieczenie warg sromowych to bardzo nieprzyjemne i bolesne objawy, z którymi od razu trzeba zgłosić się do ginekologa.

[Głosów:3    Średnia:3.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here