Odmiedniczkowe zapalenie nerek- przyczyny, objawy i leczenie

0
1797

Nieleczone, lub leczone w niewłaściwy sposób infekcje układu moczowego mogą przerodzić się w odmiedniczkowe zapalenie nerek. Jeśli schorzenie to nabierze charakteru przewlekłego, może doprowadzić nawet do niewydolności nerki. Dlatego warto dowiedzieć się, co może być przyczyną odmiedniczkowego zapalenia nerek, jak ono się objawia i w jaki sposób leczyć tę dolegliwość.
Najczęściej odmiedniczkowe zapalenie nerek ma swoje źródło w zakażeniu bakteryjnym. Bytujące w dolnym odcinku dróg moczowych bakterie przedostają się przez moczowody do nerek i tam rozwija się stan zapalny. Choroba może być też spowodowana przez wirusy z rodzaju Herpes (np. wirus opryszczki). W drogach moczowych mogą się one pojawić np. wskutek kontaktów seksualnych bez użycia prezerwatywy. W trakcie leczenia antybiotykowego istnieje również możliwość rozwoju w dolnym odcinku układu moczowego chorobotwórczych grzybów, które również mogą wywołać odmiedniczkowe zapalenie nerek. W sposób szczególny zagrożone tą chorobą są kobiety w ciąży, cukrzycy, osoby cierpiące na kamicę nerkową i refluks pęcherzowo – moczowy.
Objawy odmiedniczkowego zapalenia nerek to przede wszystkim ostry ból na wysokości lędźwi. Kiedy lekarz uderzy w to miejsce, ból pacjenta gwałtownie nasila się. Dodatkowo pojawia się również podwyższona temperatura ciała, podwyższa się ciśnienie tętnicze, a pacjent odczuwa ogólne osłabienie. Bardzo charakterystyczne są również częstomocz, ból przy oddawaniu moczu, w którym bywa zabarwiony krwią.
Leczenie odmiedniczkowego zapalenia nerek to antybiotykoterapia, trwająca zwykle ok 14 dni. Odpowiedni antybiotyk dobiera się na podstawie wyniku analizy moczu.
Odmiedniczkowemu zapaleniu nerek można skutecznie zapobiegać. Przede wszystkim należy dbać o higienę intymną. Najlepiej używać w tym celu specjalistycznych kosmetyków, unikać lepiej natomiast perfumowanych mydeł i dezodorantów. Dobrze jest przed stosunkiem seksualnym wypić szklankę wody, tak aby bezpośrednio po nim oddać mocz, który wypłucze z dróg moczowych bakterie.

www.bazanciarnia.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here