Sposoby na przebarwienia skóry po ciąży

0
2428

Na przebarwienia skóry po ciąży skarży się niemal co druga świeżo upieczona mama. Plamki warto zlikwidować, gdyż charakteryzują się nie tylko mało estetycznym wyglądem, lecz także są trudne do ukrycia pod makijażem. Jesień to najlepszy czas na tego typu zadania, bowiem słońce nie świeci już tak mocno i ryzyko pojawienia się kolejnych przebarwień jest minimalne. Przedstawiamy zatem sprawdzone sposoby na przebarwienia po ciąży!

Skąd się wzięły przebarwienia na mojej twarzy?

Mechanizm powstawania przebarwień ciążowych jest ściśle powiązany ze zmianami w gospodarce hormonalnej, które zachodzą w organizmie kobiety w ciąży. Większa ilość estrogenów produkowanych przez organizm sprawia, że część komórek barwnikowych (odpowiedzialnych za produkcję melaniny) pracuje bardzo intensywnie i wystarczy niewielka ilość słońca, aby na naszej skórze pojawiły się nieestetyczne przebarwienia. Przebarwienia ciążowe mogą różnić się od siebie, np. kolorem, głębokością czy lokalizacją, ale mechanizm ich powstawania jest bardzo podobny. Typowym rodzajem przebarwień dla kobiet w ciąży jest ostuda (maska ciążowa), którą tworzą rozległe plamy na czole i skroniach, a także wokół ust.

Usuwanie przebarwień ciążowych – czy to konieczne?

Choć przebarwienia skórne nie stanowią żadnego zagrożenia dla naszego zdrowia, to jak najbardziej warto z nimi walczyć z powodów estetycznych. Plamy na twarzy zdecydowanie nie dodają nam uroku, a przy tym są bardzo trudne do ukrycia pod makijażem – w tym przypadku potrzeba naprawdę dobrego i mocno kryjącego podkładu lub korektora. Zdarza się jednak, że przebarwienia nabyte w ciąży znikają samoistnie po upływie kilku lub kilkunastu miesięcy od porodu. Jednak w większości przypadków przebarwienia po ciąży stanowią trwałą pamiątkę, którą mogą usunąć specjalistyczne kremy lub zabiegi kosmetyczne. Zarówno po pojawieniu się plam, jak i po ich usunięciu, trzeba jednak bardzo dużo uwagi poświęcić na dobór odpowiednich kosmetyków zabezpieczających z filtrami – przebarwienia to niestety problem, który lubi nawracać.

Sposoby na przebarwienia – jak usunąć plamy po ciąży?

  • Na początku z przebarwieniami ciążowymi możemy walczyć przy pomocy domowych sposobów – to znaczy stosując odpowiednie kosmetyki rozjaśniająco-wybielające, np. domowy peeling w połączeniu z kremem na przebarwienia. To rozwiązanie ma jednak pewną wadę: działa tylko na przebarwienia zlokalizowane w naskórku, zaś przy plamach w głębszych warstwach skóry może nie przynieść żadnego rezultatu.
  • Przebarwień na skórze możemy też pozbyć się przy pomocy zabiegów złuszczających w gabinecie kosmetycznym lub lekarskim. Peelingi chemiczne czy mikrodermabrazja pozwolą na głębokie złuszczenie naskórka i usunięcie znajdujących się na nim przebarwień. Peelingi medyczne będą też doskonałym uzupełnieniem domowej pielęgnacji.
  • Laserowe usuwanie przebarwień to w ostatnich latach nie tylko popularna, lecz także jedna ze skuteczniejszych metod walki z różnymi niedoskonałościami skórnymi. Działanie lasera pobudza głębokie warstwy skóry do regeneracji i odbudowy, dzięki czemu skórę, na której znajdują się przebarwienia, z czasem zastępują zdrowe tkanki. Do tej pory funkcję tę spełniały przede wszystkim lasery frakcyjne, jednak dziś dużym uznaniem wśród lekarzy medycyny estetycznej cieszą się lasery pikosekundowe, które możemy spotkać w Klinice Miracki w Warszawie. Są dużo delikatniejsze dla skóry i bezpieczniejsze dla Pacjenta, a przy tym bardzo skuteczne w likwidowaniu tego typu zmian skórnych.
  • Zabieg IPL, to znaczy przy pomocy intensywnego impulsu światła, kojarzony jest przede wszystkim z techniką odmładzania, ale bardzo dobrze radzi sobie również właśnie z takimi niedoskonałościami jak przebarwienia. Melanina pochłania światło, co powoduje jej rozpad. W początkowej fazie przebarwienia ciemnieją, zaś po upływie około dwóch tygodni, skóra zaczyna się złuszczać wraz z plamami.
  • Przebarwień możemy też pozbyć się przy pomocy zabiegu Cosmelan. Zabieg z użyciem specjalnej maski rozjaśniającej wykorzystuje substancje, które hamują działanie enzymu tyrozynazy, który odpowiada za tworzenie się melaniny. Cosmelan łączy się również z koniecznością stosowania specjalnych dermokosmetyków w domu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here