Usuwanie blizn

0
674

Blizny to ślady na ciele, które powstają wskutek uszkodzenia naskórka. Ich wielkość, kształt, forma zależą od rodzaju pierwotnej rany, jej głębokości oraz działań podjętych w celu regeneracji skóry. Blizny powstają na skutek skaleczeń, oparzeń, pogryzień, trądziku czy zabiegów chirurgicznych. Bardzo często są przyczyną kompleksów, a ich lokalizacja w widocznym miejscu bywa nawet traumatyczna.

Rodzaje blizn

Blizny można podzielić głównie ze względu na ich wielkość oraz postęp procesu gojenia. Najmniej dokuczliwe są blizny liniowe, które kształtem przypominają miękką linię, biegnącą równolegle do fałdu skóry. Choć są znacznie jaśniejsze od pozostałej powierzchni skóry nie rzucają się w oczy i dla wielu osób są po prostu akceptowalne.

Zdecydowanie trudniejsze do zaakceptowania są blizny przerostowe oraz bliznowce, które najczęściej przypominają wystające guzy lub zgrubienia, które często wielkością przekraczają pierwotną ranę.Są też blizny zanikowe, które kształtem przypominają wgłębienia i bruzdy i powstają najczęściej jako skutek przebytego trądziku lub alergicznej choroby skóry. Blizny tego typu są szczególnie dokuczliwe dla młodych osób.

Jak usunąć blizny?

Najskuteczniejszym sposobem usuwania blizn jest laser. To nowoczesne urządzenie, którego działanie polega na skierowaniu wiązki światła w głęboką warstwę skóry, co w konsekwencji prowadzi do uruchomienia automatycznego procesu gojenia. W tym celu rozpoczyna się produkcja kolagenu – białka odpowiedzialnego za sprężystość i elastyczność skóry.

Usuwanie blizn laserem wymaga serii kilku zabiegów, ale daje naprawdę spektakularne efekty. Często udaje się tak zniwelować bliznę, że jest ona ledwie dostrzegalna, co znacząco poprawia komfort życia i codziennego funkcjonowania.

Zalecenia po zabiegu

Z uwagi na fakt, że laser ingeruje w warstwę skóry właściwej zaleca się bezpośrednio po zabiegu powstrzymanie się od gorących kąpieli, sauny czy ekspozycji na promieniowanie UV.

W czasie po zabiegu należy stosować naturalne i delikatne kremy nawilżające oraz pić dużo wody, aby zapewnić skórze optymalne nawodnienie.

Usuwanie blizn laserem wiąże się też z unikaniem wielu zabiegów kosmetycznych, wśród których możemy wymienić peelingi kawitacyjne czy mezoterapię.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here