Nieprzyjemne odczucie pieczenia i nacisku w przełyku może oznaczać, że dopadła cię zgaga w ciąży. Należy ona do jednych z najnieprzyjemniejszych dolegliwości żołądkowych. Zgaga występuje u ludzi w każdym wieku, natomiast może się nasilić u kobiet w ciąży. Jak sobie radzić ze zgagą w ciąży, która może skutkować trudności w połykaniu lub chociażby mdłości?
Zgaga w ciąży – podstawy
Żeby pozbyć się zgagi w ciąży, musimy wpierw odnaleźć jej źródło. Niejednokrotnie pojawia się po przejedzeniu, jest również u osób, jakie lubią tłuste i duże posiłki. Także nadwaga nie jest bez pomysłu na zgagę. Powoduje ją nadkwaśność soków żołądkowych, co oznacza, że z żołądka do przełyku cofa się ekstrakt żołądkowy, jaki powoduje palenie i nacisk, jaki zwłaszcza jest posiadany w okolicy zamostkowej.
Zgaga i niestrawność mogą wystąpić w trakcie całego okresu ciąży. Czynnikiem jest:
•nacisk hormonów na żołądek, rozluźnienie jego ścian;
•nacisk powiększającej się macicy na żołądek;
•emocje kobiety ciężarnej: stres, nerwowość, zmęczenie.
Zgaga w ciąży to typowy przypadek u kobiet. Gdy jest długo, tymże bardzo ważne jest spalanie w przełyku. Nacisk może przemienić się w ciągły i być poważny kłopot dla ciężarnej.
Zgaga – symptom choroby refluksowej przełyku
Zgaga w ciąży to bardzo nieprzyjemne odczucie palenia w przełyku, jakiego błona śluzowa została podrażniona przez funkcjonowanie kwasu solnego. To ostatni z głównych symptomów choroby refluksowej przełyku, jakiej dolegliwości wiążą się z patologicznym zarzucaniem treści pokarmowej do przełyku na skutek zaburzenia czynności dolnego zwieracza przełyku. Kłopot w tym, że do przełyku wraca nie tylko pokarm, natomiast również enzymy trawienne i kwas solny, jakie znajdują się w żołądku. W odpowiednich realiach nabłonek przełyku nie styka się z tak drażniącymi substancjami. W konsekwencji pojawia się odczucie palenia i pieczenia w dołku zasercowym, a także pustego odbijania i cofania się treści żołądkowej do przełyku. U pewnych pacjentów są także objawy pozaprzełykowe, m.in. chrypka, nacisk w klatce piersiowej, ciągły i suchy kaszel, zniszczenie szkliwa zębów. W toku choroby refluksowej może dotrzeć do zniszczenia śluzówki przełyku i wzrostu zapalenia. Dolegliwości rozwijają się po sutym lub tłustym posiłku, zwłaszcza w pozycji leżącej, przy pochylaniu się, w czasie parcia.
Zgaga w ciąży – co chodziło o niej wiedzieć?
Prócz uszkodzenia funkcji dolnego zwieracza przełyku, dolegliwości refluksowej przełyku służą spowolnienie opróżniania żołądka, otyłość i, niestety, ciąża. Objawy choroby refluksowej bardzo często wzmagają się u kobiet ciężarnych, zwykle największe nasilenie dolegliwości jest w 3. trymestrze. U przyszłych mam kłopot pogłębiają zmiany hormonalne, powiększająca się macica i przybieranie na wadze. Nie zapominaj, że terapię choroby refluksowej w ciąży winien doprowadzać specjalista, jaki zadecyduje, lub należy zastosować leczenie farmakologiczne. Stosuj się ściśle do jego wskazań – pamiętaj, że w ostatnim czasie wszystkie środki możesz wykorzystywać tylko pod kontrolą specjalisty.