Ból twarzy

0
1740

Ból twarzy – co może być przyczyną bólów w okolicy twarzy?
Większość bólu twarzy jest niegroźna, może pojawiać się w różnych lokalizacjach rzadko kiedy może być objawem poważnego stanu.
W przypadku ból twarzy lokalizującego się w okolicach policzka lub innych części twarzy czynnikami odpowiedzialnymi za ból najczęściej są infekcje lub uszkodzenie nerwów. Przyczyn bólu może być wiele, jednak najczęściej jest to infekcja jamy ustnej, wrzód, otwarta rana, ropień lub skaleczenie. Typową przyczyną wystąpienia bólu w okolicach twarzy jest także ból zęba, może on promieniować aż do oka, a w stanach zapalnych powodować również ból ucha bądź szczęki. Oprócz tego ból twarzy może być dolegliwością towarzyszącą w przypadku migreny, problemów z zatokami, półpaśca, czy choroby nerwów. W czasie silnej migreny można zaobserwować drętwienie twarzy i ból głowy, a tzw. ból kości policzkowej może być symptomem problemów z zatokami. Ból twarzy ma różną postać i ciężko jednoznacznie stwierdzić z czego wynika, trafną diagnozę może postawić tylko lekarz, czasami przeprowadza się również dokładniejsze badania diagnostyczne gdy nie ma jednoznacznej przyczyny bólu. W przypadku boleści związanych z zębami, zapaleniem zatok, czy migreny przyczyna bólu jest jednoznaczna i po odpowiednich działaniach ból samoczynnie zaniknie.
Aby pozbyć się bólu, np. w okolicach ucha czy policzka spowodowanego bólem zęba należy udać się do stomatologa, tak samo w innych przypadkach trzeba zwalczyć przyczynę bólu, np. infekcję.
Powyższe przyczyny bólu są niegroźne i łatwe do zdiagnozowania i pozbycia się dolegliwości. Jednak czasem ból w okolicach twarzy jest związany z sercem, W przypadku zawału serca ból staje się promieniujący, dodatkowo atakowi towarzyszy ból za mostkiem, trudności z oddychaniem. W tym przypadku często dochodzi też do pojawienia się na skutek promieniowania bólu w okolicach szyi i żuchwy, a także w okolicach pleców i łopatek. W przypadku zauważenia tych objawów niezwłocznie trzeba nawiązać kontakt z pogotowiem ratunkowym.

www.gdansk4u.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here