Domowe biuro – jak urządzić – porady projektanta wnętrz

0
1112

Praca w domu to marzenie niemal każdego pracownika biurowego. Daje to bowiem wiele korzyści i pozwala znacznie zaoszczędzić czas i pieniądze na codzienne dojazdy komunikacją miejską. Decydując się na rozpoczęcie działalności zawodowej w domu, trzeba jednak zastanowić się, gdzie i jak zorganizować miejsce pracy, które powinno spełniać określone wymagania. Architekt wnętrz z Warszawy, Magda Knappe podpowie jak stworzyć wygodne i funkcjonalne miejsce pracy w domu.

Jak stworzyć domowe biuro?

Tworząc miejsce pracy, ważne jest, aby wziąć pod uwagę następujące kwestie:

  • miejsce pracy nie powinno zajmować dużo miejsca. Zasadniczo zawsze reprezentuje stół i krzesło, a także półki, szuflady i szafki do przechowywania papierów, artykułów biurowych i innych rzeczy;
  • w strefie przeznaczonej wyłącznie na biuro domowe należy umieszczać wyłącznie przedmioty związane bezpośrednio z Twoją działalnością i nie zaśmiecać jej innymi rzeczami;
  • obszar roboczy powinien być zorganizowany ergonomicznie, to znaczy zgodnie z zasadami umieszczania przedmiotów i sprzętu w przestrzeni w celu najwygodniejszego ich użytkowania;
  • uważaj na dobór odpowiedniego oświetlenia, wysokości stołu i mebli do siedzenia, ponieważ nie powinny powodować dyskomfortu podczas pracy;
  • aby pomieszczenie, w którym urządzasz miejsce na domowe biuro, wyglądało harmonijnie, staraj się nie wykraczać poza istniejące wnętrze, wybierając meble do miejsca pracy staraj się dopasować do stylu reszty mieszkania.

Gdzie możesz stworzyć domowe biuro

Idealnie byłoby umieszczenie domowego biura w oddzielnym pomieszczeniu, co jednak często jest niemożliwe do zrealizowania w przestrzeni małego mieszkania. W takiej sytuacji, konieczne staje się znalezienie alternatywnych miejsc na postawienie mini-biura.

Ukryte biuro

Pomysł na zorganizowanie domowego biura, na przykład za drzwiami zabudowanej szafy czy spiżarni, przedstawia się bardzo kusząco. Wnętrze tej przestrzeni można zorganizować w taki sposób, aby wszystko, czego potrzebujesz w małym biurze, miało swoje miejsce i było funkcjonalne.

Parapety i nisze

Obie opcje świetnie nadają się do wykorzystania jako miejsca do pracy, jedyną różnicą jest poziom natężenia światła dziennego. Oczywistą zaletą domowego biura ustawionego na szerokim parapecie przy oknie jest dostęp do naturalnego światła przez cały dzień.

W przypadku nisz nie ma dostępu do takiej ilości światła słonecznego, więc potrzeba dobrego sztucznego oświetlenia wysuwa się na pierwszy plan. Niezależnie od tego, małe biuro zlokalizowane we wnęce, pod schodami czy między szafkami może być świetnym rozwiązaniem.

Może Cię też zainteresować artykuł styl skandynawski.

Wybór odpowiednich mebli

Każdy wie, jaką rolę w pracy odgrywają wygodne meble. Nie zwracając należytej uwagi na wybór wygodnego krzesła i biurka, wkrótce można odczuć konsekwencje niewłaściwej pozycji siedzącej. Dlatego nie należy oszczędzać na zakupie wysokiej jakości krzesła anatomicznego z lekko pochylonym miękkim oparciem i możliwością regulacji wysokości siedziska.

Możesz zdecydować się na model biurka posiadający półki i szuflady. Takie meble mogą być dość kompaktowe i ergonomiczne do ustawienia w dowolnym miejscu w pomieszczeniu. Możesz zdecydować się również na składany blat, który pozwoli Ci w każdej chwili rozpocząć wykonywanie obowiązków służbowych.

Im prostsze kształty mebla, tym łatwiej będzie pracować w małym domowym biurze znajdującym się powiedzmy w głębokiej niszy, ponieważ nic wizualnie nie będzie jej obciążać. Zamiast ciężkiego biurka, zainstaluj pod blatem małą szafkę z szufladami, a nad blatem kilka wiszących półek.

Porządkowanie przestrzeni nad biurkiem

Jeśli masz niewielką przestrzeń do zorganizowania domowego biura, musisz ją mądrze wykorzystać. Tak więc niewybaczalne jest pozostawienie całkowicie pustej ściany nad blatem bez jakiegokolwiek wykorzystania jej powierzchni. Przy pomocy dobrego projektu, możesz uwolnić swój blat od dużej ilości dokumentów, książek, narzędzi do rysowania i innych rzeczy przydatnych w pracy. Jeśli potrzebujesz pomocy skorzystać z projektanta wnętrz.

Jak więc wykorzystać obszar nad blatem:

Powieś tablicę na notatki i przypomnienia

Na tablicy możesz powiesić harmonogram terminów spotkań i rozmów, numery telefonów i adresy klientów, dzięki czemu potrzeba długiego poszukiwania niezbędnych informacji w notesie zniknie sama.

Zawieś półki

Półki sprawdzą się, gdy trzeba wygodnie uporządkować dużą liczbę teczek z papierami, dokumentami i literaturą fachową.

Używaj zamkniętych półek

Zastosowanie zamkniętych szafek jest wskazane zwłaszcza w domu, gdzie mieszkają małe dzieci, które starają się zbadać wszystkie zakamarki mini-biura. Aby zapewnić większą niezawodność, w drzwiach szafek wiszących można wbudować zamki.

Biuro jako element wystroju pomieszczenia

Bardzo często właściciele małych mieszkań są po prostu zmuszeni do stworzenia swojego mini-biura w miejscu właściwie nie przeznaczonym do tego celu. Kuchnie, korytarze, loggie sypialnie to miejsca w których tworzymy miejsce do pracy. Dobrze więc udekorować przestrzeń domowego biura przy użyciu tych samych materiałów, tekstur i kolorów, które są obecne w reszcie mieszkania. Wtedy miejsce pracy będzie wyglądać spójnie we wnętrzu każdego z pomieszczeń.

Może Cię też zainteresować artykuł kolory do salonu.

Na przykład dobierz szuflady i szafki wiszące do ścian salonu lub kuchni, a blat z dokumentami umieszczony pod ścianą może być kontynuacją szerokiego parapetu lub blatu barowego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here