Jak notariusz ustala wartość nieruchomości?

0
2115

W aktach notarialnych bardzo często podawana jest wartość nieruchomości, dlatego też warto dowiedzieć się, w jaki sposób notariusze ustalają rzeczywistą wartość danej nieruchomości. W niniejszym artykule znajdą Państwo odpowiedź na to i wiele innych pytań.

Jak wyceniana jest nieruchomość?

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że notariusz nigdy samodzielnie nie wycenia nieruchomości i nie ustala jej realnej wartości. Wyceną zajmują się zawsze profesjonalni rzeczoznawcy majątkowi. W dużej mierze to właśnie te osoby są w stanie z dużą precyzją określić wartość nieruchomości, która jest przedmiotem umowy. Notariusze opierają się jedynie na oświadczeniach stron.

Warto wspomnieć także i o tym, że podana wartość danej nieruchomości, może być sprawdzona na przykład przez urząd skarbowy. Wynika to oczywiście z tego, że wszystkie podatki od spadków i darowizn obliczane są właśnie od wartości nieruchomości. Im wyższa wartość nieruchomości, tym oczywiście podatek jest większy.

Aby oszacować wartość danej nieruchomości nie zawsze trzeba posiłkować się wsparciem rzeczoznawcy majątkowego. W wielu przypadkach można samodzielnie ustalić wartość nieruchomości, posiłkując się między innymi przykładowymi cenami podobnych nieruchomości z ogłoszeń.

Jak wygląda zawarci umowy darowizny w formie aktu notarialnego?

Zawarcie umowy darowizny w formie aktu notarialnego wiąże się oczywiście z poniesieniem stosownych kosztów. Liczyć trzeba się nie tylko z opłatami stałymi, ale również opłatami zmiennymi, które w dużej mierze zależą od wartości rynkowej danej nieruchomości.

Przy sporządzaniu aktu notarialnego darowizny, notariusz pobiera wynagrodzenia za sporządzenie umowy. Wysokość wynagrodzenia oblicza się właśnie od wartości rynkowej przedmiotu darowizny. Wynagrodzenie obliczane jest zawsze na podstawie specjalnej taksy notarialnej, która określona jest w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości.

Pamiętać należy również i o tym, że na koszty transakcji składają się także opłaty za sporządzenie wypisów aktu notarialnego. Koszt takiego wypisu to wydatek rzędu 6 zł za każdą rozpoczętą stronę. Od wynagrodzenia notariusza oraz od wszelkich opłat za sporządzenie wpisów aktu notarialnego należy także zapłacić podatek od towarów i usług.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here