Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi?

0
1804

Na wizytę u lekarza w Polsce niestety bardzo długo się czeka, a nasze zdrowie nie ma czasu do stracenia, nadzór nad nim i efektywna profilaktyka jest bardzo ważna, o ile chcemy być w dobrej formie, kontrolować rozwój schorzeń już nabytych i szybko leczyć te nowe, bo to zwiększa bardzo mocno nasze szanse na zwycięstwo w tym starciu. Co jednak możemy zrobić sami bez wysoce specjalistycznego i trudnego w obsłudze sprzętu? Wbrew pozorom bardzo dużo. Przede wszystkim obserwujmy nasz stan i dostrzegalne zewnętrznie objawy.
Mamy przecież poza tym dostęp do pomiarów podstawowych, ale istotnych wartości, jak chociażby ciśnienie krwi. Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi? To pytanie musimy sobie zadać zanim zrobimy cokolwiek w tym wymiarze, gdyż wyniki mogą zostać w bardzo prosty sposób sfałszowane, a przecież tego nikt nie chce, bo może to mieć tragiczne konsekwencje.
Zasad jest wiele, ale zacznijmy od siebie. Musimy być spokojni, zrelaksowani i wypoczęci. Nie zażywajmy żadnych środków, które mogą zmienić jego wartość na większą lub mniejszą typu kawa, papierosy, środki uspokajające i inne używki. Ważne są także okoliczności, w jakich przeprowadzany jest pomiar (temperatura jaka panuje w pomieszczeniu, brak czegokolwiek, co będzie miało własności dekoncentrujące). Pozycja i ułożenie ciała to następny warty uwagi czynnik, musimy siedzieć najlepiej z plecami wygodnie opartymi o ścianę lub oparcie fotela czy krzesła. Aparat, który stosujemy musi być wiarygodny, łatwy w obsłudze, o odpowiednim rozmiarze mankietu i co istotne w cenie, która dla nikogo nie będzie problemem nie do przejścia.
Pomiar trzeba prowadzić na odpowiednim miejscu ciała, czyli lewej ręce, chyba, że inne komplikacje to uniemożliwiają, wtedy należy szukać innego wiarygodnego miejsca (prawa ręka, przedramię lub nadgarstek)
Stała kontrola tego parametru jest istotna na przykład przy zdiagnozowanym albo podejrzewanym nadciśnieniu. Ważne mogą wtedy okazać się nasze zapiski pokazujące kiedy i jakie ciśnienie mieliśmy.

www.maleacieszy.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here