Jak przygotować się do gastroskopii?

0
1647

Co to jest gastroskopia?

Gastroskopia należy do grupy podstawowych badań profilaktycznych. Podczas tego badania ocenie zostaje poddany przełyk, żołądek i opuszka dwunastnicy pod względem wyglądu błony śluzowej, soku żołądkowego, a także elastyczność ścian. Gastroskopia wykonywana jest przy użyciu giętkiego aparatu – endoskopu – grubości małego palca, który jest zakładany do żołądka przez usta.
W trakcie gastroskopii pobierany jest materiał do badania histopatologicznego, a czasem są wykonywane również zabiegi terapeutyczne, takie jak: poszerzenie zwężenia przewodu pokarmowego, usuwanie polipów lub połkniętego ciała obcego, zahamowanie krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego.

Jak przygotować się do gastroskopii?
Bardzo ważne jest właściwe przygotowanie się do badania, ponieważ od tego zależy prawidłowy przebieg badania. Badanie to nie należny do najprzyjemniejszych, dlatego warto zrobić wszystko, by nie trzeba było go powtarzać.

Gastroskopia wykonywana jest na czczo, więc co najmniej 8 godzin przed badaniem nie wolno nic jeść, a 4 godziny przed nim również pić. Należy zrezygnować z papierosów i żucia gumy.
Osoby przyjmując leki na stałe powinny zażyć codzienną dawkę, popijając niewielką ilością wody. W przypadku przyjmowania leków na krzepliwość krwi, należy zawsze skonsultować się z lekarzem, wykonującym gastroskopię.
Tuż przed samym badaniem należy wyjąć protezę zębową i zdjąć okulary.

Gastroskopia uważana jest za badanie bezpieczne. Ponieważ wykonywane jest przy użyciu sterylnych przyrządów, ryzyko zakażenie jest bardzo małe.

Po badaniu można wrócić do domu, nie wymagana jest hospitalizacja. Jest ono jednak bolesne i nieprzyjemne, a skutki odczuwalne są od kilku godzin do nawet kilku dni. W trakcie gastroskopii dochodzi do podrażnienia gardła, dlatego warto po badaniu unikać spożywania posiłków przynajmniej przez dwie godziny. Jeśli badanie wykonywane było w znieczuleniu, nie wolno bezpośrednio po nim prowadzić samochodu.
Jeśli podczas badania był pobierany wycinek to po około dwóch tygodniach można odebrać wynik.

www.lekarzzakaznik.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here