Coraz więcej osób decyduje się na kupno kawiarki do kawy, ale nie wszyscy wiedzą jak poprawnie jej używać. Dochodzi do tego, że napar pryska we wszystkie strony, leci za szybko a drobinki ziaren przedostają się do kawy. Możemy uniknąć takich sytuacji stosując się do kilku głównych zasad parzenia. Kawiarka do kawy może stać się dla nas podstawowym i ulubionym urządzeniem kuchennym.
Gdzie i jaką kawiarkę kupić?
Duży wybór kawiarek znajdziemy na stronie https://zielonytarg.pl/akcesoria/kawiarki, gdzie znajdziemy parę sprawdzonych niezawodnych modeli, które zapewniają komfort użytkowania. Kawiarka do kawy powinna być stalowa lub aluminiowa, co gwarantuje odpowiednią wytrzymałość przy różnym sposobie podgrzewania. Należy pamiętać o tym, że w przypadku płyty indukcyjnej należy zrezygnować z kawiarki aluminiowej.
Kawiarki mogą różnić się wielkością, niektóre przystosowane są do parzenia 10 filiżanek naraz. W przypadku mniejszej rodziny lub pary osób z pewnością wystarczy mniejszy model albo ewentualny zakup odpowiedniego adaptera ograniczającego rozmiar sitka do mniejszej ilości ziaren. Jednostką wielkości kawiarek jest “tz”, która z włoskiego “tazze” oznacza filiżankę. Pamiętać trzeba również o tym, że kawiarka do kawy powinna posiadać odpowiedni zawór bezpieczeństwa zwiększający pewność, że nie spotka nas nic złego przy zatkaniu.
Podstawy przygotowywania kawy w kawiarce
Najważniejsze w odpowiednim korzystaniu z kawiarki jest odpowiednie przygotowanie ziaren. Stopień zmielenia powinien być średni, czyli pomiędzy bardzo drobnym jakie spotkamy zazwyczaj, a grubymi ziarnami prosto z paczki. Kawę równomiernie umieszczamy w sitku, gdzieś pół centymetra od górnej krawędzi. Możemy zakręcić urządzenie i umieścić na źródle ciepła. Musimy poczekać na ekstrakcję, czyli do momentu aż woda osiągnie punkt wrzenia. Będzie można zaobserwować jak kawa wylewa się z odpowiednich wylewek w górnym pojemniku.
W przypadku gdy kawa zaczyna pryskać we wszystkie strony i za szybko to znak, że zmieliliśmy ziarna zbyt grubo. Najlepiej powtórzyć wtedy cały proces. Jeżeli jednak kawa jest jasna i pojawiają się pęcherzyki powietrza to znak, że zrobiliśmy wszystko dobrze i możemy zakończyć ekstrakcję. Możemy wtedy wylać ją bezpośrednio do filiżanki albo zanurzyć dolną część kawiarki w zimnej wodzie co obniży temperaturę samej kawy. Po przygotowaniu całości należy pamiętać o każdorazowym myciu kawiarki i wymianie filtru papierowego co utrzymuje jej dobry stan na dłużej. Kawiarka do kawy po tych wszystkich wskazówkach stanie się najprostszym i najpożyteczniejszym urządzeniem jakie znajdziemy w kuchni.