Jak zabezpieczyć swoje akwarium? Kilka porad dla akwarystów

0
1137

Każdy właściciel akwarium pragnie, by jego podwodne królestwo funkcjonowało bezpiecznie i sprawnie. Zależy to oczywiście od wielu spraw – jak choćby wybór zbiornika, szafki pod akwarium, a także urządzeń kontrolujących wybrane parametry. Nie powinno to zresztą dziwić – akwarystyka to dla wielu fanów niezwykle poważne hobby, któremu są w stanie poświęcić mnóstwo czasu, energii i środków finansowych. Poniżej przedstawiamy krótką listę najważniejszych urządzeń i przyrządów stosowanych w celu zabezpieczenia akwarium.

Akwarium bezpieczne – czyli jakie? Kilka porad odnośnie ulokowania i obudowy akwarium

Akwarium powinno znajdować się w strefie bezpiecznej. Co to znaczy? Najlepiej, jeśli będzie ustawione z dala od parapetu i innych miejsc, w których narażone by było na kontakt z tępymi, twardymi krawędziami. Najlepszym wyborem będzie sięgnąć po specjalne mebel – podstawę pod akwarium. Szafki pod akwarium są wykonywane z wytrzymałych materiałów (najczęściej drewna), a ich blat jest specjalnie wzmacniany. Dzięki temu szafki są w stanie wytrzymać napór wielu litrów wody, gwarantując bezpieczeństwo całego zbiornika.

Nie mniej ważna jest pokrywa, która powinna być dopasowana do rozmiaru akwarium. Pokrywa do akwarium zabezpiecza zbiornik przed dostaniem się kurzu, pyłków i innych niepożądanych zabrudzeń. Ponadto, uniemożliwia rybkom (i innym żyjątkom) wyskoczenie z akwarium. Na szczęście, większość dostępnych zbiorników jest sprzedawana razem z pokrywą, a w przypadku gdy potrzebujesz kupić samą pokrywę – z łatwością znajdziesz rozmiary uniwersalne, dopasowane do najczęściej używanych zbiorników.

Urządzenia elektroniczne – w trosce o bezpieczeństwo podwodnego świata

Wśród urządzeń elektronicznych dedykowanych do zabezpieczania akwarium znajdziesz różnego typu czujniki. Niekiedy stosowanym urządzeniem jest czujnik poziomu wody, którego zadaniem jest alarmować o sytuacji, w której wody jest zbyt dużo lub zbyt mało. Urządzenia takie są przeznaczone do montowania w pojemnikach różnych rozmiarów, jednak szczególnie chętnie znajdują zastosowania w akwariach z automatyczną dolewką. Działają w bardzo komfortowy sposób – w przypadku wystąpienia sytuacji alarmowej, wysyłają powiadomienie za pomocą SMSa lub maila.

W przypadku osób hodujących rybki orientalne, wymagające zapewnienia szczególnych warunków – dobrym wyborem może być monitor wody pod kątem jej zanieczyszczeń na wyjściu odwróconej osmozy. Urządzenia takie pracują w pełni automatycznie, a ich odczyty można śledzić na bieżąco – za pośrednictwem strony internetowej lub dedykowanej do tego aplikacji.

Monitor temperatury to urządzenie częściej wybierane. Ich zadaniem jest dokonywanie pomiaru temperatury wody zgodnie z wprowadzonymi ustawieniami. Urządzenie takie będzie informować w przypadku przekroczenie dolnej lub górnej granicy ustawionej temperatury. Wybór monitora wody jest świetnym uzupełnieniem działania grzałki. W przypadku ryb wymagających zapewnienia szczególnych warunków monitory mogą okazać się bardzo przydatne – będą uzupełniać działanie podstawowych urządzeń, takich jak grzałka i termostat.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here