Jakie wyróżniamy oleje tłoczone na zimno?

0
1221

Tłuszcze są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Gdy doprowadzimy do ich deficytu, może to prowadzić do wielu negatywnych skutków dla naszego zdrowia. Dlatego tak ważna jest zdrowa i prawidłowo zbilansowana dieta. Powinny się w niej znaleźć przede wszystkim oleje, które są pozyskiwane metodą tłoczenia na zimno. Ponieważ posiadają zdecydowanie najlepsze właściwości prozdrowotne i odżywcze. To one w skuteczny sposób ochronią nas przed rozwojem różnych niebezpiecznych chorób.

Czym są kwasy tłuszczowe?

Kwasy tłuszczowe dzielimy na 2 grupy, są to kwasy tłuszczowe nienasycone (roślinne) i nasycone (zwierzęce). Kwasy tłuszczowe nasycone nie tworzą żadnych podwójnych wiązań i różnią się od siebie liczbą atomów węgla w łańcuchu. Są uznawane za mniej zdrową odmianę, nie to co niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, które dzielą się na kwasy tłuszczowe omega-3 oraz kwasy tłuszczowe omega-6. Wchodzą one w skład struktur błon komórkowych. Nasz organizm nie jest w stanie sam ich wyprodukować, dlatego tak ważne jest ich regularne dostarczanie wraz z pożywieniem, zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych.

Kwas α-linolenowy – czym się charakteryzuje?

Kwas linolenowy to rodzaj nienasyconego kwasu tłuszczowego, który znajduje się w roślinach. Jest związkiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Jego duże ilości znajdziemy na przykład w oleju lnianym, z lnianki, z rokitnika, czy z nasion malin. Jest to rodzaj kwasu tłuszczowego, który skutecznie obniża ryzyko pojawienia się chorób serca, nowotworu, nadciśnienia tętniczego, czy spadku odporności. Hamuje również rozwój choroby niedokrwiennej serca i wykazuje działanie przeciwzakrzepowe.

Kwas gamma-linolenowy

Kwas gamma-linolenowy również należy do grupy niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Jest to rodzaj tłuszczu, który wykazuje bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Znajdziemy go w oleju z wiesiołka, z ogórecznika lekarskiego, czy z czarnej porzeczki. Jest odpowiedzialny za metabolizm kwasów tłuszczowych w naszym organizmie, co ma korzystny wpływ na pracę układu krążenia. Kwas gamma-linolenowy także w skuteczny sposób zapobiega rozwojowi miażdżycy i nadciśnienia tętniczego. Oprócz tego ma korzystny wpływ na układ nerwowy.

Źródło: https://www.wroclovedesign.pl/oleje-tloczone-na-zimno-rodzaje-i-wlasciwosci/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here