Który model odkurzacza jest najlepszy?

0
1272

Dobry odkurzacz to niezbędny element wyposażenia do sprzątania. Zazwyczaj używamy go raz lub dwa razy na tydzień, a przy dzieciach używa się go niemalże codziennie. Cichy, lekki i sprawny odkurzacz to marzenie każdej pani domu. Jak wybrać odkurzacz? Po przeczytaniu tego artykułu z łatwością podejmiesz właściwą decyzję.

 1. Odkurzacz – charakterystyka, rodzaje, funkcje.
 2. Wybieramy odkurzacz – na co zwrócić uwagę?
 3. Ranking najlepszych odkurzaczy.
 4. Odkurzacze z funkcją prania.

Odkurzacz – charakterystyka, rodzaje, funkcje

Ofkurzacz to zdecydowanie niezbędny gadżet w każdym domu. Ułatwia on znacznie sprzątanie, usuwając jednocześnie kurz i brud wpływający niekorzystnie na nasze zdrowie.

Przed zakupem tego sprzętu należy się zastanowić, na co zwrócić szczególną uwagę wybierając odkurzacz oraz jakie są nasze potrzeby. Ważne jest, aby odpowiednio dobrać odkurzacz pod względem jego funkcji. Należy więc określić do jakich powierzchni będziemy go używać. Czy będą to same drewniane podłogi czy panele, a może posiadasz wykładziny lub dywany w swoim domu? Metraż mieszkania czy domu jest kluczowy przy wyborze odkurzacza, jak również to, czy posiadamy kochanego pupila, któremu zdarza się gubić sierść.

Jakie są podstawowe rodzaje odkurzaczy?

 • Tradycyjny – to najczęściej spotykany rodzaj odkurzacza wykorzystywany w warunkach domowych. Zazwyczaj posiada dwie lub trzy końcówki przeznaczone do różnych powierzchni i pomagające posprzątać każdy zakamarek w domu. Tradycyjny odkurzacz wyposażony jest w worek, do którego trafiają wszystkie śmieci. Worki mogą być papierowe, tekstylne lub wielorazowe.
 • Bezworkowy – to bardziej ekonomiczna wersja tradycyjnego odkurzacza. Nie trzeba stale kupować nowych worków, ponieważ ten model posiada pojemnik na odpady.
 • Pionowy – jest to bardzo wygodny odkurzacz, nie trzeba się schylać, a jego lekkość pozwala na komfortowe sprzątanie. Wbudowany akumulator pozwala na odkurzanie bez kabla przez ok. 40 minut. Nadaje się raczej do mniejszych pomieszczeń, gdzie powierzchnia do sprzątania nie jest taka duża jak w tradycyjnych domach.
 • Wielofunkcyjny – jest to odkurzacz, za pomocą którego można nie tylko poodkurzać mieszkanie, ale także umyć okna, tapicerkę czy podłogi. Trzeba jednak liczyć się z dużymi gabarytami takiego sprzętu.

Jak wybrać odkurzacz? Poznaj funkcje, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę

 • Regulacja mocy ssania
 • Gabaryty sprzętu – im lżejszy odkurzacz, tym wygodniej będzie się sprzątało
 • Cicha praca urządzenia
 • Rodzaje dodatkowych szczotek – oprócz uniwersalnej szczotki, przyda się również szczotka szczelinowa, szczotka do parkietów czy ssawka do tapicerki
 • Miękkie kółka – chronią parkiet przed zarysowaniami
 • Filtr wylotowy – oczyszcza wydmuchiwane powietrze
 • Wskaźnik zapełnienia worka/pojemnika.

Wybieramy odkurzacz – na co zwrócić uwagę?

Przy wyborze odkurzacza należy przede wszystkim określić swoje potrzeby. Pomyśl o tym, jak często będziesz używać tego sprzętu, do jakich powierzchni i czy masz odpowiednie miejsce do jego przechowywania.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

 • Moc wejściowa – to wartość, która określa pracę sprzętu w danym czasie. Im większa jest moc, tym odkurzacz pracuje dłużej i efektywniej bez przegrzania. Jeżeli posiadasz zwierzęta w domu lub dużo dywanów, zaleca się stosować odkurzacze o wyższej mocy.
 • Zasięg pracy – czyli długość przewodu zasilającego, węża i rury, im dłuższy zasięg tym wygodniejsze staje się odkurzanie.
 • Rodzaj worka – są papierowe, tekstylne i pojemniki z tworzyw syntetycznych. Najlepszym rozwiązaniem są te ostatnie, ponieważ są bardzo trwałe, łatwo je czyścić oraz nie przepuszczają kurzu i roztoczy, są zatem idealne dla alergików.
 • Typ filtra – mają za zadanie chronić silnik przed zanieczyszczeniami. Wyróżniamy 3 rodzaje: tekstylny, antyalergiczny i wodny.
 • Funkcja prania – wiele odkurzaczy posiada funkcję prania dywanów, tapicerki czy wykładzin.

Ranking najlepszych odkurzaczy

Przy wyborze odpowiedniego odkurzacza należy zapoznać się z rankingiem dotyczącym najlepszych modeli oraz zaczerpnąć fachowej porady czy opinii.

Ze względu na wielofunkcyjność, wygodę w użytkowaniu i energooszczędność, a także wysoki poziom filtracji odkurzacze bezworkowe cieszą się szczególną popularnością. Przejrzyj ranking odkurzaczy bezworkowych i wybierz swojego faworyta.

Odkurzacze z funkcją prania

Dużą popularnością cieszą się ostatnio odkurzacze wielofunkcyjne, czyli takie, które nie tylko zbiorą kurz, śmieci i inne zanieczyszczenia, ale także wypiorą dywan czy tapicerkę.

Wejdź na https://www.euro.com.pl/odkurzacze,_Thomas.bhtml i porównaj różne modele odkurzaczy piorących.

Za pomocą specjalnego płynu do odkurzaczy można z łatwością odświeżyć dywan czy wyczyścić plamy. Filtr wodny, w jaki wyposażony jest odkurzacz nie tylko zasysa brud do pojemnika z wodą, ale także wypuszcza na zewnątrz oczyszczone i nawilżone powietrze, co czyni ten rodzaj sprzętu przyjacielem wszystkich alergików.

Tego typu odkurzacze wyposażone są w specjalne przyssawki, przystosowane do zbierania z czyszczonych powierzchni takich zabrudzeń jak błoto czy rozlane płyny.

Jak widzisz modeli dobrych odkurzaczy jest sporo. Określ swoje potrzeby i wybierz taki odkurzacz, który sprawdzi się u ciebie najlepiej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here