Czy nam się to podoba, czy nie podoba, ale przed nami czas jesienno – zimowy. A to oznacza, że przed nami czas przeziębień, kaszlu, kichania, kataru, stanów podgorączkowych, dreszczy, itd.
W przypadku takich dolegliwości niekoniecznie swojemu organizmowi od razu musimy serwować medykamenty.
W początkowym stadium przeziębienia możemy wyleczyć się za pomocą ziół. Zioła, które wpływają na zwiększenie naszej odporności przed infekcjami można zażywać również profilaktycznie. Spożywanie ich w postaci herbatek, czy kompotów jest bardzo przyjemne, a co najważniejsze z korzyścią dla naszego organizmu. Do takich ziół należy między innymi lipa.
Co warto wiedzieć o lipie?
Lipa jest drzewem długowiecznym. Może rosnąć nawet kilkaset lat i osiągając wysokość do 35 metrów.
Liście lipy wydzielają silny, ale przyjemny miodowy zapach. W kwiatostanie znajduje się cenny nektar, który zbierają pszczoły. Miód lipowy jest najlepszy z pośród wszystkich rodzajów miodu.
Co najważniejsze jest w lipie?
Najważniejszy jest kwiatostan. Ale trzeba pamiętać, by nie zbierać go z drzew rosnących przy drogach traktowych, a to ze względu na szkodliwą, dużą zawartość metali ciężkich. Jak i w miejscach, gdzie wiadomo, iż były stosowane pestycydy.
Poza tym warto wiedzieć, że kwiatostan zbieramy tylko w suche i słoneczne dni. Leczniczy kwiatostan zrywamy wraz z szypułką i przykwiatkiem w postaci lancetowatego liścia. Następnie zebraną zawartość trzeba wysuszyć w miejscach zacienionych i przewiewnych.
Kwiat lipy można zbierać osobiście, albo herbatki z lipy i olejki eteryczne można nabyć w aptekach lub w sklepach zielarskich.
Lecznicze działanie kwiatu z lipy
Kwiat lipy posiada cenne właściwości zdrowotne, gdyż zawiera:
- witaminę C i PP
- a także sole mineralne
- kwasy organiczne
- flawonoidy
- pektyny
- garbniki
- terpeny
- olejki eteryczne
Kwiat lipy można stosować doustnie, jako herbatkę. Najważniejszą cechą naparu z lipy jest to, że posiada właściwości napotne. Co przyczynia się do zwalczania przeziębień i infekcji.
Napar z lipy pobudza także wydzielanie soku żołądkowego, jak i zmniejsza napięcie mięśni gładkich. A to znaczy, że pokarm jest łatwiej przyswajany i łatwiej trawiony.
Napar z lipy może być stosowany także zewnętrznie. Bardzo dobrze działa w przypadku zapalenia spojówek, łagodzi podrażnienia oczu i podrażnienia na skórze, zmniejsza łuszczenie naskórka, pielęgnuje cerę, ujędrnia, odżywia.
Kwiat lipy można stosować również, jako dodatek do kąpieli. Podziała on nie tylko napotnie dla organizmu, ale również podziała rozluźniająco i kojąco. A także podczas kąpieli zregeneruje i wygładzi naskórek. Poza tym olejki eteryczne zmniejszają także napięcie mięśni, łagodzą stany napięcia nerwowego.