Jakie łyżwy kupić? – jak wybrać i czym się kierować przy wyborze łyżew?

0
3129

„Hokejówki”, „figurówki”, panczeny – trzy najpopularniejsze odmiany łyżew. Znając ich przeznaczenie, budowę, rodzaje i zalety, będziesz w stanie dokonać samodzielnego wyboru – kupić własne łyżwy czy wypożyczyć jedną z dostępnych par.

Jak wybrać łyżwy i czym się kierować przy wyborze łyżew?

Jazda na łyżwach to osobliwa forma aktywności fizycznej. Dyscyplina cieszy się uznaniem zarówno wśród starszych, jak i młodszych Polaków oraz gwarantuje szereg satysfakcji i radości. Dlaczego tak się dzieje? Głównie z tego względu, że jest doskonałym sposobem na spędzenie ferii, weekendu, a nawet… wakacji. Wybrane, kryte obiekty rekreacyjne, dają możliwość jazdy o każdej porze roku. Zanim zdecydujesz się na kupno „świeżutkiej” pary łyżew, zapoznaj się z rodzajami oraz przeznaczeniem produktów.

Rodzaje nowoczesnych łyżew

  • łyżwy do hokeja (tzw. ”hokejówki”),
  • łyżwy do jazdy figurowej (tzw. „figurówki”),
  • łyżwy szybkie (inaczej panczeny),
  • łyżwy regulowane.

Łyżwy do hokeja ( „hokejówki”) – jak sugeruje nam nazwa, przystosowane są do gry w hokeja (warto również nadmienić, że akcesoria wykorzystuje się do jazdy rekreacyjnej).

Budowa „hokejówek”:

– buty hokejowe to elementy krótsze oraz węższe niż figurowe (wysokością sięgają lekko za kostkę),

– ich ostrza są dość krótkie i umiarkowanie zakrzywione, dzięki czemu zawodnik ma możliwość osiągnięcia większych prędkości,

– „hokejówki” wyposażone są w usztywnione kostki (co sprawia, że łatwiej utrzymać na nich równowagę),

– płozy (wyprofilowane niczym płozy od fotela bujanego) są cieńsze od figurowych,

– jeżdżąc na łyżwach, hamuje się tzw. metodą hokejową.

Z jakich materiałów wykonane są popularne „hokejówki”?

Przede wszystkim ze skóry syntetycznej, mieszanek węglowych oraz włókien nylonowych. „Hokejówki” to łyżwy przeznaczone dla początkujących amatorów łyżwiarstwa (konstrukcje nie posiadają czubków).

Łyżwy do jazdy figurowej (tzw. „figurówki”) to rozwiązanie dla osób preferujących różnego typu skoki. Dysponując „figurówkami”, zawodnik może skakać, kręcić oraz wykonywać przeróżne piruety oraz trudne, wymyślne figury na lodzie. Akcesoria produkowane są z ciężkiej skóry oraz skóry syntetycznej i co istotne – muszą być idealnie dopasowane do stopy użytkownika.

Jak wyglądają „figurówki”?

Łyżwy tej klasy posiadają bardzo specyficzne ostrza. Na czele płozy znajdują się charakterystyczne „ząbki, umożliwiające realizowanie rozmaitych figur, wariacji i skoków na lodzie. „Figurówki” to dość ciężkie łyżwy (musisz wiedzieć, że ich płozy są najcięższe i najszersze wśród dostępnych typów łyżew).

Łyżwy szybkie (tzw. panczeny) to akcesoria przeznaczone dla doświadczonych łyżwiarzy (produkty nie zdadzą egzaminu w przypadku początkujących lub rekreacyjnych zawodników). Największą zaletą łyżew jest ich niska waga, elementy stosowane są wyłącznie do bardzo szybkiej, wyścigowej jazdy.

O czym jeszcze warto wiedzieć?

  • po pierwsze, panczeny wyposażone są w bardzo długie i cienkie ostrza,
  • po drugie, wykonane są z lekkiej, elastycznej skóry,
  • po trzecie, są mało skrętne,
  • po czwarte, doskonale sprawdzają się w treningu aerobowym (nie nadają się natomiast do jazdy po publicznych lodowiskach),
  • po piąte, ich płozy są cieńsze niż płozy hokejówek oraz wykonane z bardzo lekkiej stali.

Łyżwy regulowane (podobnie jak rolki regulowane) to akcesoria wykorzystywane przez dzieci oraz młodzież. Charakterystyczną cechą produktów jest możliwość regulacji rozmiaru buta. Modele regulowane stosowane są do jazdy rekreacyjnej.

Dostępne rozmiary:

  • 30 – 33,
  • 34 – 37,
  • 32 – 35 itd.

Dlaczego warto posiadać własną parę łyżew?

  • głównie z tego względu, że łyżwy wzięte z wypożyczalni, nigdy nie będą trzymały stopy tak, jak powinny,
  • po drugie, łyżwy z „drugiej ręki” mogą być niedostatecznie odkażone (pamiętaj, że choroby skórne nie należą do przyjemności…),
  • po trzecie, zakup łyżew to inwestycja na długie lata…

Wypożyczenie łyżew to wydatek rzędu kilku złotych (naturalnie dla jednej osoby). Jeśli preferujesz taką formę aktywności fizycznej (jeździsz często i z ochotą) powinieneś zastanowić się nad kupnem własnej pary łyżew – z czasem zrozumiesz, że była to dobra inwestycja…

Materiał wykonania

W chwili obecnej, do dyspozycji mamy:

  • modele skórzane,
  • wersje plastikowe.

Które łyżwy wybrać? Naturalnie te wykonane ze skóry. Konstrukcje skórzane cechują się wysokim komfortem użytkowania, co więcej – tworzywo naturalne gwarantuje odpowiednią wentylację stóp.

Wersje plastikowe – czym się wyróżniają?:

  • są stabilne,
  • dobrze usztywniają kostkę (akcesoria przeznaczone są dla początkujących zawodników).

Rodzaj wiązania

Podział łyżew ze względu na charakter wiązania:

  • łyżwy sznurowane (warto wiedzieć, że sznurowadła dają możliwość lepszego dopasowania buta do stopy; gdy poczujesz, że sznurówki należy wymienić, zwyczajnie je zdemontuj i dokonaj zakupu nowego kompletu),
  • łyżwy zapinane na specjalne zapięcia (klamry umożliwiają szybsze wkładanie i zdejmowanie butów, posiadają jednak wadę: wykonane z plastiku, narażone są na luzowanie, a nawet uszkodzenie).

Płozy

Płozy produkowane są na ogół ze stali nierdzewnej bądź utwardzonej stali węglowej. Ostrzenie płóz powinno odbywać się co 10 godzin jazdy. Aby nadmienione fragmenty łyżew służyły nam przez wiele lat, warto posmarować je woskiem (wosk zwiększy ich żywotność oraz wytrzymałość na rdzę).

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here