Technologia OLED w przemyśle?

0
1774

Technologia OLED przyjmuje się na rynku coraz bardziej i jest coraz szerzej wykorzystywana, również w przypadku rozwiązań typowo przemysłowych. Jakie ma ona jednak zalety i wady? W przypadku których urządzeń przemysłowych sprawdza się ona najlepiej, a w przypadku których konieczne jest stosowanie innych rozwiązań?

Już na samym początku należy wyraźnie podkreślić, że technologia OLED jest jedną z najnowszych technologii wykorzystywanych przy prezentacji sygnału cyfrowego. Początkowo na przeszkodzie w jej przemysłowym wykorzystaniu stała krótka trwałość poszczególnych diód wynosząca zaledwie 500 godzin pracy. W przypadku maszyn przemysłowych, które niejednokrotnie pracują przez całą dobę i przez cały tydzień bez przerwy, byłoby to po prostu nieopłacalne – nawet pomimo zalet płynących z zastosowania tego typu wyświetlaczy.

Zalety technologii OLED?

Jedna z największych zalet technologii LED jest przede wszystkim jakość wyświetlanego obrazu. Wynika to z wykorzystania zjawiska emisja światła przez substancje organiczne pod wpływem impulsu elektrycznego. Przekłada się to na kontrast nawet 1000000:1, jak i zupełnie odmienny, od wyświetlaczy chociażby LED, sposób wyświetlania czerni. W przypadku tradycyjnych wyświetlaczy mamy do czynienia z filtrami, które muszą przepuścić światło. W przypadku wyświetlacza OLED następuje po prostu wyłączenie konkretnej diody, co powoduje wyświetlanie znacznie głębszej czerni – niezwykle pożądanej w rozwiązaniach przemysłowych.

Wyświetlacz OLED – czy ma wady?

Wyświetlacze OLED, tak jak każda inna technologia, mają jednak swoje wady powodujące, że nie sprawdzą się w przypadku wszystkich potencjalnych rozwiązań. Należy tutaj wskazać na olbrzymią wrażliwość wyświetlaczy OLED na wilgoć, która powoduje trwałe uszkodzenie wyświetlacza. Z tego też powodu nie powinny być one stosowane w pomieszczeniach narażonych na dużą wilgotność powietrza, jak również w przypadku maszyn i urządzeń wykorzystywanych na zewnątrz pomieszczeń i narażonych na opady atmosferyczne oraz poranną rosę.

Wyświetlacz OLED – zyskuje na popularności!

Podsumowując, wyświetlacze OLED są coraz popularniejsze w zastosowaniach przemysłowych i można spodziewać się, że w ciągu najbliższych kilkunastu lat całkowicie wyprą inne typy wyświetlaczy – przynajmniej w maszynach i urządzeniach halowych, nienarażonych na oddziaływanie wilgoci.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na Unisystem.pl

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here