Badanie sprawozdań finansowych danych jednostek bazuje na Ustawie o rachunkowości, dlatego każdy przedsiębiorca mający co do tego wątpliwości, powinien tam zajrzeć. Wiedząc już o obowiązku badania sprawozdania finansowego, należy się do niego należycie przygotować i zobaczyć jak ono działa w praktyce.
Zadanie audytora finansowego
Przede wszystkim badanie sprawozdań finansowych polega na sprawdzeniu rzetelności dokumentów oraz pojawiających się w nim nieścisłości. Tego procesu nie należy uznawać za kontrolę, ale za pomoc w działalności przedsiębiorstwa. Biegły rewident bada sprawozdanie finansowe na podstawie prowadzonych ksiąg rachunkowych, które także podlegają wcześniejszej ocenie. Błędy, jeśli się pojawiają, są najpierw rozwiązywane z pracownikami, a tylko te istotne zostają wpisane do raportu z badania.
Wybór audytora finansowego
W Ustawie o rachunkowości jasno określono, że zarząd firmy nie może dokonać wyboru audytora. Może to zrobić jedynie organ zatwierdzający sprawozdanie finansowe, zazwyczaj jest to rada nadzorcza lub wspólna decyzja wszystkich akcjonariuszy. Z audytorem podpisywana jest umowa. Najlepiej, aby osoba kontrolująca była wybrana przed końcem roku obrotowego, ponieważ wówczas może wziąć udział w inwentaryzacji firmy, co się przydaje podczas badania sprawozdania finansowego. Wcześniej należy ustalić termin spotkania osób odpowiedzialnych za rachunkowość w firmie z audytorem finansowym, ułatwi to późniejszą współpracę. Zazwyczaj na spotkaniu zostaje ustalony harmonogram spotkań oraz biegły rewident przedstawia listę dokumentów wymaganą podczas badania sprawozdania finansowego. Usprawnia to przebieg procedury, ponieważ przedsiębiorstwo ma czas przygotować wszystko, co potrzebne na czas.
Jeśli w firmie obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych przekazany jest podmiotowi zewnętrznemu, podczas audytu taka osoba musi być obecna, zazwyczaj to ona współpracuje z audytorem, pokazując wszystkie zapiski i korygując zaistniałe nieścisłości. Warto pamiętać, że badanie sprawozdań finansowych jest dla wszystkich, każda firmy może go wykonać, choć nie jest wyszczególniona jako obligatoryjna w Ustawie o rachunkowości. Badanie sprawozdań finansowych niesie za sobą bardzo dużo korzyści w przyszłości.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC