24 tydzień ciąży jest momentem przełomowym – właśnie ten okres uważa się za czas, w którym dziecko ma już duże szanse na przeżycie, gdyby doszło do przedwczesnego porodu. Nadal jednak nie jest w pełni rozwinięte – w dalszym ciągu zachodzi wiele procesów, dzięki którym – już po przyjściu na świat – będzie zdolne do funkcjonowania bez podłączenia do aparatury medycznej. Sprawdź, co się dzieje z Twoim dzieckiem w tym okresie.
24 tydzień ciąży to czas kolejnych zmian, które przystosowują płód do życia poza organizmem matki. W tym okresie wiele się dzieje – zmienia się wygląd, a narządy wewnętrzne nadal rosną i rozwijają się.
Masa i wielkość płodu
Na tym etapie ciąży wielkość dziecka można porównać do kolby kukurydzy lub melona. Waży około 600 g, a długość wynosi około 25-28 cm. Każdego tygodnia przybiera na masie średnio 80-100 g.
Wygląd płodu
24 tydzień ciąży to okres, w którym twarz jest dość podobna do twarzy dziecka w momencie narodzin – jest tylko mniej zaokrąglona. W tym okresie oczy nadal są zamknięte, ale do końca tego tygodnia w pełni się rozwiną. Dziecko reaguje już na światło. Ukształtowane są uszy. Płód zaczyna więc słyszeć dochodzące z zewnątrz dźwięki, takie jak np. głosy czy muzyka.
Skóra i włosy płodu
Skóra dziecka w 24 tygodniu ciąży jest nadal cienka i przezroczysta – na tyle, że prześwitują przez nią naczynia krwionośne, narządy oraz kości. Nadal charakteryzuje się bardzo niewielką ilością tkanki tłuszczowej, która – wraz z kolejnymi tygodniami – będzie się zwiększać. Nadal pokrywa ją drobny meszek płodowy (tzw. lanugo) oraz maź płodowa.
Na głowie dziecka pojawia się coraz więcej włosów. Oczy otoczone są rzęsami oraz brwiami.
Zmiany w układzie krążenia
Układ krążenia nadal znajduje się w fazie rozwoju. Na tym etapie powstają białe krwinki, których rolą jest przeciwdziałanie infekcjom.
Serce bije w tempie około 110-160 uderzeń na minutę.
Układ oddechowy w fazie rozwoju
24 tydzień ciąży to okres, w którym dochodzi do produkcji w płucach surfaktantu – substancji niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania pęcherzyków płucnych. Klatka piersiowa wchodzi w fazę ćwiczeń oddechowych – podnosi się i opada.
Dziecko ustala rytm dobowy
Jest to czas, w którym dziecko ustala swój dobowy rytm. Wybiera sobie porę na największą aktywność oraz czas na odpoczynek – taki biologiczny zegar może przetrwać nawet do końca ciąży. Zwykle jest tak, że płód staje się najbardziej ruchliwy w nocy, a mało aktywny jest w dzień.
Jeżeli nie zmagasz się z żadnymi niepokojącymi objawami, rozwój Twojego dziecka na pewno przebiega prawidłowo. Jeśli jednak masz wątpliwości i obawy, skontaktuj się z lekarzem ginekologiem prowadzącym ciążę.