Co powoduje brak apetytu i po co nam apetyt?

0
2398

Utrata apetytu może być spowodowana infekcją, stresem i niegroźnym zatruciem pokarmowym. Może być także spowodowana schorzeniami przewodu pokarmowego, błędami dietetycznymi oraz zaburzeniami odżywiania o podłożu psychicznym. Brak apetytu wzrasta wraz z wiekiem. Bardzo dużym problemem jest także brak apetytu i utrata wagi w przebiegu chorób nowotworowych i ich leczenia. Przyczyn braku apetytu jest naprawdę bardzo dużo. Braki w łaknieniu bywają również powiązane z anoreksją, zaburzeniami smaku, jadłowstrętem.

Rodzaje braku apetytu

Ze względu na przyczyny braków łaknienia wyróżniamy następujące ich rodzaje:

*powodowanych zakażeniami wirusowymi lub bakteryjnymi, mogą występować także na przykład: kaszel, kichanie, zmęczenie, nudności.

*powodowanych czynnikami psychicznymi, związane z obniżonym samopoczuciem, stresem, anoreksją, nawykami, wstrętem do jedzenia

*powodowanych czynnikami fizycznymi, na przykład chorobami serca, wątroby, neurologicznymi, HIV

jak sobie poradzić z brakiem apetytu

Co może oznaczać brak apetytu?

Wśród  dolegliwości dotyczących braku apetytu możemy wyróżnić takie zaburzenia jak:

promienica, choroba Addisona, alkoholowa choroba wątroby, astma u dzieci, BED (binge eating disorder)- czyli zespół gwałtownego objadania się, rak i skutki uboczne terapii , celiakia, choroba dłoni, stóp i jamy ustnej, choroba Leśniewskiego-Crohna, wirus cytomegalii, demencja, depresja, cukrzyca, ciąża pozamaciczna, zapalenie wsierdzia, refluks żołądkowo-przełykowy, lamblioza, mononukleoza zakaźna, zapalenie wątroby typu C, niewydolność nerek, krętkowica, świnka, zapalenie trzustki, reumatyzm, stres, zakażenie tasiemcem, wrzody i wrzodziejące zapalenie jelita grubego, przyjmowanie niektórych leków (antybiotyki, kodeina), narkotyków (kokaina, amfetamina, heroina) oraz(popularnych w ostatnich czasach) dopalaczy.

Jak należy postępować w przypadku braku apetytu?

Nie należy wyolbrzymiać każdego sygnału który daje nam nasz organizm. Jednak absolutnie nie należy ich również lekceważyć. Warto jest więc zaczerpnąć porady specjalisty jeśli brak apetytu utrzymuje się przez kilkanaście dni i nie znamy jego przyczyny.

Powikłanie wynikające z braków apetytów

Krótkotrwałe zaburzenia w łaknieniu raczej nie powodują dużych strat i spustoszenia w naszym organiźmie. Jednak w sytuacji, gdy zaburzenia się przedłużają, powinniśmy się liczyć z możliwymi efektami długofalowymi a także efektami chorób je powodujących. Dodatkowo zjawisku braku łaknienia mogą towarzyszyć: gorączka, drażliwość, wycieńczenie organizmu, przyśpieszona praca serca, złe samopoczucie, utrzymujące się przez bardzo długi czas, spadek masy ciała.

Warto wiedzieć, że aby zwiększyć apetyt, można wspomagać się rożnymi preparatami. Kompozycja specjalnie dobranych ziół i witamin nie tylko zwiększa apetyt u dorosłych, ale także wspomaga ich proces trawienia i poprawia pracę przewodu pokarmowego. Na przykład syrop na apetyt zawiera szereg witamin, jest to szczególnie istotne na przykład w czasie rekonwalescencji lub po długotrwałym leczeniu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here