Szczepionka na pneumokoki

0
1673

Szczepienie przeciwko pneumokokom jest niezbędna dla ochrony naszego dziecka. Pneumokoki są bakteriami, które przenoszą się poprzez kontakt z nosicielem. W naszym otoczeniu są cały czas obecne, ale szczególnie zagrażają dzieciom. Warto więc dowiedzieć się, jakie choroby wywołują i dlaczego należy dziecko zaszczepić. Szczepienie może przejść także osoba dorosła, która znajduje się w grupie ryzyka bardziej narażonego na działanie pneumokoków.
Schorzenia spowodowane przez pneumokoki dzielimy na dwa rodzaje: ostre oraz łagodne. Najczęściej atak bakterii ma miejsce w górnych drogach oddechowych. W skrajnych przypadkach może jednak dojść do niebezpiecznych dla naszego zdrowia i nawet życia rozległych zakażeń. Bakterie najczęściej powodują takie schorzenia jak różnego rodzaju infekcje ucha typu zapalenie ucha środkowego czy też zapalenie zatok. Dodatkowo można mieć do czynienia z zapaleniem stawów. Szczególnie niebezpiecznym schorzeniem powodowanym przez pneumokoki jest sepsa, która często kończy się śmiercią noworodków.
Szczepionka na pneumokoki – kiedy szczepić i jakie są koszty? Swoje dziecko najlepiej zaszczepić przez ukończeniem przez niego 2 roku życia, ponieważ dzieci w tym przedziale wiekowym najczęściej padają ofiarą tej bakterii. Szczepieniu powinno się poddawać te dzieci, które na co dzień znajdują się w kontakcie z innymi dziećmi. Jeśli więc zamierzamy wysłać naszą pociechę do żłobka, obowiązkowo powinniśmy pomyśleć nad szczepieniem. Wcześniaki o naturalnie mniejszej odporności również powinny być zaszczepione, ponieważ stanowią grupę ryzyka bardziej podatnego na zachorowania. Koszt takiej szczepionki to wydatek około 300-400 złotych za jedną dawkę. Ich odpowiednia liczba jest uzależniona od wieku szczepionego. W przypadku niemowlaka optymalną dawką są przeważnie trzy porcje. Dla dzieci, które przekroczyły już drugi rok życia najlepszym wyborem są szczepienia polisacharydowe. Tutaj cena za dawkę rzadko przekracza około 80 złotych. Skorzystać mogą z nich również osoby dorosłe. W tym przypadku najczęściej o sposobie dawkowania ostatecznie decyduje lekarz. Wpływ na ten aspekt może mieć na przykład fakt przynależności do grupy ryzyka. Darmowa szczepionka na pneumokoki przysługuje wcześniakom oraz dzieciom do piątego roku życia, które cierpią na choroby przewlekłe lub znajdują się grupie ryzyka.

www.toysboard.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSzum i dzwonienie w uszach
Następny artykułWokół kapusty

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here