Szum i dzwonienie w uszach

0
1495

Szum i dzwonienie w uszach to przypadłość, która dotyka wiele osób w różnym wieku. Jeśli zdarzają się one sporadycznie i nie są zbyt intensywne, zazwyczaj nie odczuwamy specjalnego dyskomfortu. Jeśli jednak pojawiają się często lub są bardzo nasilone, mogą być przyczyną rozdrażnienia i huśtawki nastroju.

Szum i dzwonienie w uszach – jakie są przyczyny i jak leczyć

Zarówno szum, jak i odgłosy dzwonienia w uszach mają różnorakie przyczyny. Żeby je dobrze zidentyfikować, należy poddać się bardzo szczegółowemu badaniu. Pozwoli to precyzyjnie określić, gdzie tkwi źródło odbieranych przez nas dźwięków. Jedno jest pewne – mają one charakter subiektywny i należą do grupy dźwięków endogennych.

Jedną z najczęstszych przyczyn słyszenia takich odgłosów są problemy laryngologiczne. Dlatego też w pierwszej kolejności należy udać się właśnie do laryngologa. Tu najczęściej jako przyczyna szumów podawana jest otoskleroza, czyli schorzenie polegające na stopniowej, powolnej utracie słuchu.

Kolejną grupę przyczyn stanowią przyczyny neurologiczne. Dość często zaburzenia słuchu wiążą się ze zmianami zwyrodnieniowymi na odcinku szyjnym. Innym razem są to zwężenia naczyń krwionośnych, lub powikłania po przebytym zapaleniu opon mózgowych.

Szum i dzwonienie mogą być też reakcją organizmu na przyjmowanie pewnych leków. Do tych, które taką reakcję wywołują dość często zaliczamy antybiotyki, diuretyki, czy kwas acetylosalicylowy. Podobne objawy powoduje nadmierna ilość spożytego alkoholu czy zatrucie tlenkiem węgla.

I jeszcze jedna przyczyna – przebywanie w zbyt nagłośnionych pomieszczeniach czy nagminne używanie słuchawek.

A jak sobie radzić z szumem i dzwonieniem? Żeby się go pozbyć, trzeba najpierw zlokalizować jego przyczynę. Nie da się wyleczyć szumów, bo one same stanem chorobowym nie są. Dalego tak ważne jest ustalenie źródła. Jeżeli ma ono podłoże laryngologiczne, to laryngolog decyduje o leczeniu. Jeżeli są następstwem zmian neurologicznych, to neurolog kieruje procesem leczenia. A jeżeli to nasz tryb życia jest winny – my sami jedynie możemy im zapobiegać.

www.metalzine.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here