Pękające naczynie w oku zazwyczaj nie zwiastuje poważnej przypadłości.
Spoglądasz w lustro i… widzisz wylew w oku! Bez obawa – pęknięte naczynka nie świadczą zwykle o poważnych przypadłościach, ale nie odkładaj wizyty u okulisty. Specjalista szybko postawi diagnozę i w razie potrzeby zaleci odpowiednie leczenie. Jednak możesz wykorzystać również domowe sposoby. Wiesz, co może przynieść ulgę i złagodzi nieprzyjemne symptomy?
Dlaczego w oku dochodzi do pęknięcia naczynka?
Gdy pęka naczynko w oku, bardzo często nawet leczenie objawowe nie jest konieczne. Wszystkie objawy powinny ustąpić samoistnie w przeciągu kilkunastu dni. Jednak zawsze lepiej poradzić się okulisty, by zyskać pewność, że nie mamy do czynienia ze znacznie poważniejszymi przyczynami problemu. Dla niektórych osób wizyta u specjalisty jest obowiązkowa. Jeśli zmagasz się z chorobami ogólnoustrojowymi – masz miażdżycę, cukrzycę lub nadciśnienie tętnicze – nie możesz lekceważyć symptomów. Może to być znak, że terapia została niewłaściwie dopasowana. Dlatego koniecznie niech Twoje oko obejrzy lekarz prowadzący.
Wylew w oku, zwany również podspojówkowym, czasami powstaje w następstwie urazu. W takich przypadkach okulista zazwyczaj kieruje na USG oka. Następnie na podstawie otrzymanych wyników określa, czy pęknięte naczynko nie jest powiązane z groźnym odwarstwieniem siatkówki. Na ultrasonografię przeważnie kieruje się pacjentów z cukrzycą, by wykluczyć obecność tak zwanych naczyń patologicznych, którym wytworzeniu sprzyja retinopatia cukrzycowa. Właśnie to badanie pomoże lekarzowi postawić odpowiednią diagnozę i jeśli zajdzie potrzeba – zaaplikować skuteczną terapię.
W jakich przypadkach wymagana jest natychmiastowa pomoc medyczna?
Jeśli zauważysz, że objawy wylewu mijają samoistnie, to znak, że krew z pękniętego naczynia w oku uległa wchłonięciu. Czasami zdarzają się przypadki, gdy organizm nie potrafi sobie samodzielnie poradzić z przypadłością i wtedy trzeba usunąć krwotok z ciałka szklistego. Nieodzownym pomocnikiem w takiej sytuacji okazuje się witrektomia, pod którego nazwą kryje się specjalistyczny zabieg chirurgiczny.
Jeśli pęknięta żyłka w oku to nie jedyny z dokuczliwych symptomów i musisz zmagać się również z innymi dolegliwościami, na przykład wydzieliną z oka lub obrzękiem powieki – to również czym prędzej zarejestruj się do lekarza. Pomocy medycznej będziesz wymagać, gdy zauważysz ubytki w polu widzenia, bólu oka oraz utraty wzroku.
Wzmacniaj naczynka i sięgaj po cytrusy
Kiedy wylewy w oku nie są powiązane z niebezpiecznymi schorzeniami, to powinnaś zatroszczyć się o kondycję swoich naczynek. Rozważ wykorzystanie preparatów, które pomogą wzmocnić ścianki naczyń i przyspieszą samowchłonięcie krwi z pękniętej żyłki. W ten sposób można ustrzec się przed podobnymi kłopotami w przyszłości. Nawet jeśli dojdzie do ponownego pęknięcia naczynia w oku, to zmniejszą rozległość krwotoku. Pomocne mogą okazać się kapsułki bogate w witaminę C, rutyną oraz wapno rozpuszczalne. Dobrze by było, gdybyś zaczęła wspierać także ogólną kondycję naczyń w naturalny sposób. Zastanawiasz się, jak to można zrobić? Rozwiązania nie musisz szukać daleko, wystarczy, że zmienisz swoje dotychczasowe nawyki żywieniowe. Przede wszystkim zacznij jeść większą ilość zdrowych i smakowitych cytrusów. Wzbogać swoje posiłki warzywami i produktami mlecznymi. Poza tym powinnaś stanowczo odstawić używki, które w znacznym stopniu utrudniają przyswajanie wapnia.
Jeśli w oku zauważysz czerwoną plamkę, to pod żadnym pozorem nie sięgaj po krople. Stosowanie ich sprawia, że naczynka się obkurczają, a w konsekwencji możesz tylko doprowadzić do pogłębienia problemu. Nie używaj też preparatów, które w swoim składzie mają świetlik i zapomnij o stosowaniu popularnych okładów z rumianku oraz herbaty. To jednak nie wszystko, nie zaleca się również zażywania aspiryny oraz innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jeśli szukasz rozwiązań, które przyniosą Ci ulgę to koniecznie weź pod uwagę tak zwane sztuczne łzy. Możesz je kupić w każdej aptece bez recepty. Środki znajdujące się w kroplach nie zawierają w sobie konserwantów, przyśpieszają proces wchłaniania krwi i wpływają łagodząco na nieprzyjemne symptomy.
Pojawił się u Ciebie wylew w oku? Zapytaj lekarza, co jest jego przyczyną!
Zauważyłaś u siebie pęknięte naczynko w oku? Jeśli tak, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą. W ten sposób nie tylko wykluczysz poważne przyczyny kłopotliwej dolegliwości, ale również odzyskać spokój. Poza tym powinnaś pomyśleć o tym, by jakoś wzmacniać naczynka. Skuteczne działanie wykazują preparatami z witaminą C, rutyną i rozpuszczalnym wapniem. Kategorycznie zapomnij o używkach, wzbogać codzienną dietę o cytrusy, warzywa i produkty mleczne. Ulgę oku zapewni kilka kropli sztucznych łez. Pod żadnym pozorem nie próbuj leczyć dolegliwości na własną rękę, gdyż bez specjalistycznej wiedzy, możesz tylko sobie zaszkodzić. Jeśli pęknięte naczynko nie zacznie się wchłaniać samoistnie, idź do okulisty!