Opieka nad terierem i jamnikiem

0
698

Choć teriery i jamniki wyglądem znacznie różnią się od siebie, ich temperament, siła charakteru oraz uczucie, jakim darzą właścicieli, są bardzo podobne. Jak zajmować się pieskami tych ras, by cieszyły się zdrowiem i radością przez wiele lat?

Opieka nad terierem i jamnikiem

Teriery i jamniki to psy bardzo aktywne. Uwielbiają kopać dołki, biegać i gonić rzucane przez właściciela piszczące zabawki. Choć są niewielkich rozmiarów, rozpierająca je energia sprawia, że wszędzie jest ich pełno. Są bardzo czujne, ciekawskie i znane ze swojego uporu, dlatego należy im poświęcać dużo czasu, który najlepiej przeznaczyć na naukę przez aktywną zabawę w ogrodzie lub parku. Byle z daleka od rabat kwiatowych – te psy po prostu kochają rozkopywać grządki.

Spacery z jamnikiem czy terierem nigdy nie są nudne, bo psy tych ras zawsze potrafią wywęszyć ciekawy zapach, a gdy zaczną już szukać, trudno je od tego odciągnąć. W takich sytuacjach mogą być nieposłuszne i po prostu nie reagować na nawoływania. Dlatego też, dla bezpieczeństwa ulubieńca i innych zwierząt, idąc do parku czy lasu, lepiej trzymać teriera lub jamnika na smyczy.

Ze względu na silny charakter szkolenie terierów i jamników od szczenięcia jest niezwykle ważne. Psy te bywają hałaśliwe, często na niecodzienne hałasy lub przyjście gości odpowiadają uporczywym szczekaniem, dlatego też należy wyszkolić je tak, by reagowały na uciszanie. Warto również nauczyć czworonogi posłuszeństwa na spacerze i wracania „do nogi” na wezwanie.

Tworzenie więzi emocjonalnej

Teriery i jamniki mają swoje wrodzone potrzeby. Ich energiczność i pewność siebie wynika z myśliwskiego charakteru. Dawniej były używane do tropienia i walki ze szczurami czy borsukami ukrytymi w podziemnych norach, co wymagało nie lada odwagi. Dlatego też, choć pieski tych ras nie mają dużych rozmiarów, potrafią zadzierać nawet z większymi przeciwnikami. Siła charakteru terierów i jamników sprawia, że wczesna i gruntowna socjalizacja oraz treningi są w ich przypadku szczególnie ważne.

Chcesz w swoim domu mieć drugiego psa tej samej rasy? Jeśli już mieszka z tobą terier, zadbaj o to, by kolejny pies był przeciwnej płci, ponieważ wtedy szanse na zawiązanie pomiędzy nimi przyjaźni będą znacznie większe, a ewentualna rywalizacja mniej zażarta. Teriery akceptują również psy innych ras, zwłaszcza myśliwskich. Socjalizacja jamników jest znacznie łatwiejsza, gdyż z reguły bez problemów zaprzyjaźniają się zarówno z innymi jamnikami, jak i psami pozostałych ras.

Żywienie teriera lub jamnika

Właściwe żywienie tych ras ma kluczowe znaczenie dla zachowania kondycji, zdrowia i właściwej wagi ciała. Jako że zarówno teriery, jak i jamniki mają wrodzone pragnienie polowania i kopania, warto część dziennej porcji żywieniowej ukryć w interaktywnych zabawkach czy psim basenie z kulkami, by ulubieniec podczas naszej nieobecności mógł zająć się tropieniem oraz zdobywaniem. Częstując czworonogi przysmakami, warto pamiętać, by uwzględnić ich ilość i zawartość kaloryczną w dziennym zapotrzebowaniu żywieniowym, co zapobiegnie przekarmieniu i pojawieniu się nadwagi.

Psy obu ras mają bardzo wrażliwe układy pokarmowe z tendencją do niestrawności, dlatego też ich dieta powinna być lekkostrawna i wspierająca równowagę mikroflory jelitowej. Odpowiednia dla jamników oraz terierów będzie pełnoporcjowa karma dla ras małych i miniaturowych (np. Purina® Pro Plan® z formułą OPTIGEST®), która dzięki zawartości niezbędnych składników odżywczych wspomaga nie tylko ich ogólne zdrowie i kondycję, lecz także dostarcza odpowiednią porcję energii, by mogły z radością odkrywać otaczający je świat.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here