Mrożenie to jedna ze skuteczniejszych metod przechowywania pożywienia, która dodatkowo ułatwia nam życie. Podczas tego procesu produkty spożywcze zachowują swoje właściwości oraz składniki odżywcze, a my zaoszczędzamy czas i pieniądze. Jednak, aby robić to prawidłowo musimy wiedzieć co wolno umieszczać w zamrażalniku.
Surowe mięso
Aby prawidłowo przechowywać mięso, musimy je zamrozić od razu po zakupie. Jeżeli będzie znajdować się zbyt długo w lodówce, utraci swoje wartości. Podczas mrożenia nie ma tego ryzyka, zamrażalnik nie pozbawia mięsa, ani tłuszczów, ani białek, ani witamin. Do spadku ich ilości dochodzi wyłącznie podczas rozmrażania.
Mimo wielu zalet musimy pamiętać, że mięso nie może znajdować się w zamrażalniku przez dowolny czas. Tutaj panują pewne zasady, wieprzowinę możemy mrozić przez okres 6 miesięcy, drób przez 3 miesiące, z kolei wołowinę 8 miesięcy.
Ryby
Im tłustsza jest ryba, tym dłużej zachowuje swoją świeżość. Ryby, które dopiero co zostały złowione najlepiej zamrozić od razu, wtedy mogą znajdować się w zamrażalniku do 4 miesięcy. Warto pamiętać, żeby przed ich umieszczeniem w tym miejscu, najpierw je wypatroszyć i pozbyć się łusek.
Przeczytaj też: http://cowmiescie.pl/balsam-peruwianski-jakie-ma-dzialanie/
Pieczywo
Chleb jest kolejnym produktem, który można mrozić przez obaw, nawet przez miesiąc. Najlepszym sposobem na jego rozmrożenie jest pozostawienie go w temperaturze pokojowej, wtedy unikniemy jego kruszenia. Odradza się rozmrażanie tego produktu za pomocą piekarnika lub mikrofali.
Owoce
Nie wszystkie, ale niektóre owoce warto zamrozić. Odpowiednie do tej formy przechowywania są jagody, borówki, truskawki, maliny oraz poziomki. Najlepszym sposobem jest mrożenie tych owoców w osobnych woreczkach.
Warzywa
Jeżeli chodzi o warzywa, to należy mrozić tylko takie, które nie zawierają dużo wody. Pozostałe można mrozić dowoli. Należy wiedzieć, że niektóre z nich warto zblanszować, a następnie opłukać zimną wodą przed włożeniem do zamrażalnika. Mowa tutaj o pietruszce, fasolce szparagowej, kalafiorze, marchewce, brokule, czy selerze. Dzięki temu warzywa po rozmrożeniu będą bardziej wartościowe, aromatyczne i kolorowe.
Źródło: https://powolipoprostu.pl/